Inalta Curte de Casatie si Justitie a pronuntat o sentinta definitiva in favoarea lui Miron Cozma, prin care Statul roman este obligat sa-i plateasca acestuia suma de zece mii de euro. Despagubirile banesti sunt o compensatie pentru perioada in care Miron Cozma a stat in inchisoare, dupa ce fusese gratiat de Ion Iliescu, in noiembrie 2004. Reamintim ca, la sfarsitul mandatului sau ca presedinte al Romaniei, Ion Iliescu a semnat un decret de gratiere in favoarea lui Miron Cozma. Acesta a fost initial eliberat din inchisoare, dar a fost reincarcerat dupa numai cateva ore de libertate, fiindca Iliescu a fost nevoit sa anuleze decretul, ca urmare a protestelor vehemente ale societatii civile. Condamnat la 10 ani de inchisoare pentru mineriada din ianuarie 1999, Miron Cozma a mai stat inchis 6 luni, dupa anularea decretului, iar ulterior a cerut statului roman despagubiri de 4 milioane de euro. Instanta a decis ca anularea decretului de gratiere s-a facut in mod ilegal, dar nu i-a acordat lui Cozma decat zece mii de euro drept despagubiri.