Generatie ratata, calificare pierduta

Nici norocosul stadion din Constanta n-a mai ajutat echipa Romaniei. 2-3 cu Serbia acasa este un rezultat halucinant, care asaza pe fruntea generatiei lui Mutu stampila cu “expirat”.

Meciul cu sarbii se anunta foarte greu. In primul rand, e greu sa te bati cu traditia. Sarbii sau croatii ne-au batut cam intotdeauna. Stilul lor energic nu ne convine. Iar sansa a fost, din pacate, de partea lor. Au ajuns de 6 ori la poarta noastra si au marcat 3 goluri. Toate norocoase.

La primul, mingea a ricosat din bara. La al doilea, Dorel Stoica – debutant la Nationala – si-a infipt capul atunci cand trebuia sa stea linistit. Autogol.

Cu 0-2 la pauza, este foarte greu. Mutu a dat tot ce-a putut si o pasa senzationala l-a pus pe Marica in fata golului. Apararea Romaniei este de “cascadorii rasului” si primim al 3-lea gol. Oaia neagra, Dorel Stoica marcheaza cu capul, dar jocul nu se mai putea intoarce.

Se poate invoca ghinionul la acest meci, numai ca Romania a primit 8 goluri acasa in trei meciuri, iar asta nu mai este ghinion. Marcel Raducanu, fostul mare fotbalist roman care locuieste de 30 de ani in Germania, spunea ca Mutu nu are sprijin in echipa, este mult prea bun pentru colegii sai, a nimerit intr-o generatie gresita.

Nimeni nu se gandea insa ca tricolorii vor pierde rusinos si meciul cu Austria, echipa facuta peste noapte, plina de pusti aflati la prima selectie.

Tanasa a deschis scorul in minutul 23, iar bucuria a durat vreo 40 de secunde. Dupa o noua gafa a apararii noastre, Hoffer marcheaza. Si o face din nou in minutul 44 (fatidic in ambele meciuri), dupa ce Tamas si Radoi s-au dat cap in cap, lasandu-l singur cu Lobont.

Iarasi aparare “de cascadorii rasului”. Pana la sfarsit, cei 11 jucatori romani au inotat pe teren, nereusind decat sa se umple de ridicol.

Este una din cele mai negre serii din toata istoria echipei nationale. Din 5 meciuri jucate, trei infrangeri si 10 goluri primite. Nicio o sansa de calificare pentru turneul final din Africa de Sud.

Despre Victor Piturca nici n-are sens sa mai scriem. Declaratiile lui sunt culmea tupeului, te lasa masca. In opinia lui, nu s-a intamplat nimic!