Inaltarea Domnului se muta in casa noua

0
267

Biserica Inaltarea Dom­nului, avandu-l ca pa­roh pe parintele Nicolae Sto­leru, va avea propriul lacas de cult.

Din dona­tiile credincio­si­lor, parohia a strans suma ne­ce­sara pentru a cumpara o proprietate situata in cartierul Notre-Dame-de-Grace (5845, Upper Lachine Road), care a fost biserica anglica­na.

Biserica Inaltarea Domnului a strans 150.000$ in fondul de constructie. S-au donat sume curpinse intre 10-15$ si 17.000$, iar pe lista se afla mai multe personalitati ale comunitatii romanesti din Montréal.

Pretul de achizitie al noii bi­serici este de 250.000$. Dife­renta va fi aco­pe­rita dintr-un imprumut acordat pe cinci ani de Biserica Anglicana.

Planurile parohiei sunt mari: se vizeaza demolarea bisericii anglicane din Upper Lachine si construirea unei noi biserici, de tip roman-ortodox. Costurile acestui pro­iect sunt estimate la 350.000 de dolari. Ar ur­ma constructia unei noi case parohiale, la aceeasi adresa. Cos­turile estimate pentru aceas­ta sunt de 150.000$.

Indeplinirea acestor planuri este conditionata insa de strangerea banilor necesari. Pentru faza a doua a proiectului (con­structia unei noi biserici) se poate conta deja pe o donatie de 100.000$. Restul banilor vor trebui stransi. De aceea, Bise­rica Inaltarea Domnului face apel la toti romanii care vor sa ajute la ridicarea noii biserici sa doneze atat cat pot.