Unirea Urziceni, supriza Europei

Glasgow Rangers si cei 50.000 de scotieni din tribune au privit me­ciul cu Unirea Ur­zi­ceni de pe pozitia uria­sului care are o forma­li­tate de indeplinit. Ni­meni n-auzise de Uni­rea Urzi­ceni, o echipa inexistenta in lumea fotbalului european.

Scotienii il stiau insa pe Dan Petrescu. Iar acesta le-a fost nas pe Ibrox Park. Rangers – Unirea 1-4, asa arata tabela de marcaj la sfar­situl meciului.

Incredibilul scor re­prezinta premiere pentru fiecare echipa: pentru scotieni este cea mai rusinoasa infran­ge­re de acasa in istoria lunga de participari in cupele europene; pentru Unirea este prima victorie in Europa.

A fost un meci teribil cu 4 din 5 goluri pe care le putem considera autogoluri. In minutul 2, Ri­cardo Vilana de la Unirea deviaza neferi­cit un sut si este 1-0 pentru gazde. Se credea ca va urma un galop de sana­tate al scotienilor, mai ales ca Unirea nu-si ga­sea ritmul. A venit go­lul lui Bilasco, singurul “curat” al meciului din minutul 33. Ime­diat dupa aceea s-a petrecut momentul psihologic al meciului: portarul Tudor apara o lovitura de la 11 metri.

In repriza secunda Unirea este alta echipa si autogolurile curg: La­fferty (min 48), Mc­Culloch (60). In minutul 65 se incheie tabela, Brandan suteaza de la distanta iar un fundas scotian deviaza tot in propria poarta.

Modest, Dan Pe­tres­cu a recunoscut ca echipei sale i-a intrat totul. Prea modest an­tre­norul Unirii, pentru ca, in pofida numeroa­selor autogoluri, toate cifrele tehnice ale me­ciului sunt in favoarea Unirii: posesia mingii, dueluri unu la unu, oca­zii de gol, 5-4.

Prin acest rezultat, Unirea a urcat pe locul 2 in clasamentul grupei (Sevilla 9 puncte, Uni­rea 4, Stuttgart 2, Ran­gers 1) si are mari sanse sa se califice in optimi. Urmeaza la 4 no­iem­brie returul de la Bucuresti. O victorie aproa­pe i-ar califica, mai ales ca Stuttgart se depla­sea­za la Sevilla, lidera grupei.

Dar mai e mult pa­na departe. Sa nu uitam ca si CFR a pornit anul trecut cu 4 puncte dupa doua meciuri si cu ele a si incheiat campania.