Subsolurile site-urilor de stiri din Québec s-au umplut de comentarii care acuza votul etnic, adica votul imigrantilor, identificandu-l ca principala cauza pentru accesul lui Gérald Tremblay la un al treilea mandat de primar al Montréalului.
Ca imigrant, am obosit sa vad ca imigrantii sunt considerati sursa tuturor relelor in aceasta tara de catre quebechezii pure laine. Toti prietenii mei au votat cu Richard Bergeron. Nu neg ca au fost imigranti care l-au votat pe Tremblay, dar este dreptul lor. Platesc taxe, amenzi pentru parcare, traiesc, muncesc, tin – la fel ca si ceilalti – acest oras in viata.
Louise Harel nu a obtinut, probabil, multe din voturile imigrantilor. Dar sa privim adevarul in fata: nici nu le-a dorit. Daca votul etnic s-a divizat intre Union Montréal si Projet Montréal este din cauza ca, pentru cei de la Vision Montréal, imigrantii nu conteaza decat daca dau bine in poza de grup.
Pagini Romanesti este un ziar etnic. In cele sase saptamani de campanie electorala, am primit maxim doua comunicate de presa de la echipa Louise Harel, cateva de la Gérald Tremblay si zilnic, doua-trei de la Richard Bergeron. Asta spune totul despre asa numitul vot etnic.
Daca nu contam pentru Louise Harel, de ce ar avea ea pretentia sa conteze pentru noi?