Irlandezii, furati de arbitru

Suedezul Martin Hansson a devenit pentru irlandezi ce a fost Urs Mayer pentru romani la celebra partida Danemarca-Romania.

Al doilea meci de baraj Franta-Irlanda s-a incheiat, du­pa 90 de minute, cu 1-0 pentru Irlanda. Cu acelasi scor cas­ti­gasera si francezii primul meci. S-a intrat in prelungiri. Thierry Henry, aflat in offside, opreste o minge cu mana, iar Gallas o impinge in poarta. Arbitrul Hansson validea­za golul, desi Henry i-a spus c-a fost hent. Cu acest gol de doua ori incorect, Franta s-a calificat pentru Africa de Sud.

Cei 80 de milioane de ir­alndezi din intreaga lume sunt furiosi. Ministrul de justitie al Irlandei a cerut FIFA rejucarea partidei. Presa suedeza il pune la zid pe conationalul Hansson. O intamplare care poate sa afecteze si imaginea france­zului Michel Platini, prese­din­tele UEFA.