Steaua si Timisoara, la coada

Echipa lui Gigi Becali a avut o sansa, la Tiraspol, sa reintre in cartile calificarii pentru primavara Europa League.

Avea nevoie de victorie in fata modestei Sheriff Tiraspol, dar n-a reusit decat un 1-1 chinuit, golul egalarii venind in minutul 87 de la Toja. Echipa gazda a avut nenumarate ocazii de gol, iar salvatorul stelistilor s-a numit portarul Zapata. Pana in minutul 83 cand, in urma unui sut anemic, Zapata scapa balonul in plasa. O minge pe care o apara orice scolar.

Egalul de la Tiraspol inseamna eliminarea Stelei, care ocupa ultima pozitie in clasament. Mai este o etapa de jucat in grupele Europa League, dar in meciul de acasa, cu olandezii de la Twente, Steaua mai poate doar sa urce un loc in clasament, inutil de altfel.

- Publicitate -

Iata clasamentul grupei: Fenerbahce – 12 puncte,

Twente -7 p,

Sheriff -5 p,

Steaua -3 p (golaveraj 2-5)

Echipa timisoreana n-a facut nici ea mare branza. A pierdut in fata olandezilor de la Ajax Amsterdam si ramane fara victorie in grupa, unde ocupa ultimul loc, cu numai doua puncte.

Olandezii au castigat cu 2-1 si au mai ratat si doua lovituri de la 11 metri.