Steaua si Timisoara, la coada

Echipa lui Gigi Becali a avut o sansa, la Tiraspol, sa reintre in cartile calificarii pentru primavara Europa League.

Avea nevoie de victorie in fata modestei Sheriff Tiraspol, dar n-a reusit decat un 1-1 chinuit, golul egalarii venind in minutul 87 de la Toja. Echipa gazda a avut nenumarate ocazii de gol, iar salvatorul stelistilor s-a numit portarul Zapata. Pana in minutul 83 cand, in urma unui sut anemic, Zapata scapa balonul in plasa. O minge pe care o apara orice scolar.

Egalul de la Tiraspol inseamna eliminarea Stelei, care ocupa ultima pozitie in clasament. Mai este o etapa de jucat in grupele Europa League, dar in meciul de acasa, cu olandezii de la Twente, Steaua mai poate doar sa urce un loc in clasament, inutil de altfel.

Iata clasamentul grupei: Fenerbahce – 12 puncte,

Twente -7 p,

Sheriff -5 p,

Steaua -3 p (golaveraj 2-5)

Echipa timisoreana n-a facut nici ea mare branza. A pierdut in fata olandezilor de la Ajax Amsterdam si ramane fara victorie in grupa, unde ocupa ultimul loc, cu numai doua puncte.

Olandezii au castigat cu 2-1 si au mai ratat si doua lovituri de la 11 metri.