2010, o avalansa de cresteri de preturi si taxe

0
147

Locuitorii provinciei Québec vor trebui sa faca fata, in acest an, mai multor cresteri de preturi.

Agentia Metropolitana de Transport (AMT), care operea­za toate trenurile de banlieue, a anuntat o crestere a tarifelor de 1,75%. STM, regia de transport din Montréal, a crescut tarifele cu 2,19% pentru abonamentele lunare; pretul acestora a crescut de la 68,50 $ la 70 $. De la venirea la primarie a lui Gérald Tremblay, tarifele STM au crescut cu 40%.

Nici soferii nu sunt scu­titi de scumpiri. SAAQ a anun­tat ca tariful anual pentru reinno­i­rea permisului de conducere va fi de 86 de dolari, cu 13 $ mai mult ca in 2009. Costul anual al inmatri­cu­larii va fi de 261 $ – cu doar un dolar mai mare decat anul trecut. Motociclistii vor avea insa o factura sensibil mai ustura­toare la inmatri­cularea motoarelelor: 1.410 $, in cres­tere cu 380$ fata de anul trecut.

La randul ei, compania de electricitate Hydro Québec a cerut deja avizul pentru o cres­tere cu 0,2% a tarifelor la electricitate. Pare putin, dar sa nu uitam ca, in ultimii 6 ani, tari­fele la Hydro au crescut cu 18%, in timp ce costul vietii s-a marit cu numai 13%. Guvernul Charest se pre­ga­teste sa impuna in martie, odata cu noul proiect de buget, o cres­tere cu 1% a TVQ-ului. Acesta va urca de la 7,5% la 8,5%.

Bancile se pregatesc sa creasca dobanzile pentru toate ipotecile care au dobanda varia­bi­la. Analistii prognozeaza o cres­tere cu 2%. Cat priveste opor­tunitatea a trece pe o ipoteca fixa, parerile sunt impartite. Unii o recomanda, altii spun ca se mai poate astepta cateva luni.

Primaria Montréalului a anuntat deja cresteri ale taxelor municipale cu aproximativ 5.3%. Administratia sustine ca este prima marire de taxe din ultimii 9 ani si ca masura a fost im­pu­sa de criza economica. Creste­rile de taxe se vor aplica diferit in fiecare cartier, in functie de deciziile luate la nivel local, intrucat primariile de arondisment au autonomie in aceasta privinta.