Locuitorii provinciei Québec vor trebui sa faca fata, in acest an, mai multor cresteri de preturi.
Agentia Metropolitana de Transport (AMT), care opereaza toate trenurile de banlieue, a anuntat o crestere a tarifelor de 1,75%. STM, regia de transport din Montréal, a crescut tarifele cu 2,19% pentru abonamentele lunare; pretul acestora a crescut de la 68,50 $ la 70 $. De la venirea la primarie a lui Gérald Tremblay, tarifele STM au crescut cu 40%.
Nici soferii nu sunt scutiti de scumpiri. SAAQ a anuntat ca tariful anual pentru reinnoirea permisului de conducere va fi de 86 de dolari, cu 13 $ mai mult ca in 2009. Costul anual al inmatricularii va fi de 261 $ – cu doar un dolar mai mare decat anul trecut. Motociclistii vor avea insa o factura sensibil mai usturatoare la inmatricularea motoarelelor: 1.410 $, in crestere cu 380$ fata de anul trecut.
La randul ei, compania de electricitate Hydro Québec a cerut deja avizul pentru o crestere cu 0,2% a tarifelor la electricitate. Pare putin, dar sa nu uitam ca, in ultimii 6 ani, tarifele la Hydro au crescut cu 18%, in timp ce costul vietii s-a marit cu numai 13%. Guvernul Charest se pregateste sa impuna in martie, odata cu noul proiect de buget, o crestere cu 1% a TVQ-ului. Acesta va urca de la 7,5% la 8,5%.
Bancile se pregatesc sa creasca dobanzile pentru toate ipotecile care au dobanda variabila. Analistii prognozeaza o crestere cu 2%. Cat priveste oportunitatea a trece pe o ipoteca fixa, parerile sunt impartite. Unii o recomanda, altii spun ca se mai poate astepta cateva luni.
Primaria Montréalului a anuntat deja cresteri ale taxelor municipale cu aproximativ 5.3%. Administratia sustine ca este prima marire de taxe din ultimii 9 ani si ca masura a fost impusa de criza economica. Cresterile de taxe se vor aplica diferit in fiecare cartier, in functie de deciziile luate la nivel local, intrucat primariile de arondisment au autonomie in aceasta privinta.