Autostrada Comarnic-Brasov nu se mai face

0
110

Cel putin deocamdata. Din lipsa de fonduri. Anuntata cu mare pompa de ministrul Radu Berceanu in urma cu cateva luni, proiectata autostrada dintre localitatile Comarnic (judetul Prahova) si Brasov, care ar fi trebuit sa contribuie la rezolvarea gra­-velor probleme de trafic de pe Valea Prahovei, nu se mai face.

Consortiul de firme care a castigat licitatia (Vinci, Franta si Aktor, Grecia) nu a facut rost de banii necesari pentru inceperea lucrarilor in vara aceasta, asa cum se prevedea in proiect. In lungime de 55 de kilometri, autostrada ar costa 1,5 miliarde de euro, iar suma trebuia obtinuta de firmele constructoare de la institutii financiare internationale. Banii urmau sa fie recuperati de la utilizatorii viitoarei autostrazi, pe timp de 30 de ani de la darea ei in folosinta, prin perceperea unei taxe de aproximativ doi euro pe autoturism. Acum, Guvernul are optiunea de a astepta sa vada daca greco-francezii vor reusi sa faca rost de bani sau de a anula contractul si a demara o noua licitatie. Si intr-un caz, si in altul, romanii vor mai avea de asteptat pana sa poata circula in mod civilizat pe Valea Prahovei, ca de altfel si in restul tarii.