Oricat am fi de patrioti, trebuie sa recunoastem ca este ceva defect in modul romanilor de a gandi cum trebuie facute lucrurile.
Sa luam un exemplu recent, care demonstreaza, daca mai era cazul, ca guvernantii – reprezentantii alesi ai poporului – sunt stupizi. A pune caruta in fata boilor este o vorba din popor. Si numai faptul ca o avem in vocabular face loc banuielii ca acest obicei face parte din modul nostru de a organiza treaba.
Ministerul Sanatatii a realizat ca, la cinci milioane de angajati, s-au acordat anul trecut 2,7 milioane de concedii medicale. Unul din doi romani in campul muncii a stat acasa in 2009 cu scutire de la doctor.
Legislatia romaneasca prevede ca primele 5 zile de concediu medical sunt platite de angajator, iar restul (maximum 45) cad in carca statului. Nu mai putin de 6% din bugetul sanatatii este cheltuit pe plata celor care au scutire de la medic. Administratorii sistemului sanitar banu-iesc ca o parte din concediile medicale acordate sunt pentru boli fictive. Concluzia este logica, avand in vedere milioanele de scutiri acordate.
Studiul nu precizeaza cate dintre cele 2,7 milioane de concedii medicale au fost consumate de angajatii statului si cate provin din sectorul privat. Nu trebuie sa fii detinator de MBA ca sa realizezi ca, in mod cert, marea masa a concediilor au fost luate de chiulangiii de la stat. Pentru ca e greu de crezut ca un patron ar tolera absentele repetate si fara temei de la serviciu ale unui angajat de care are nevoie, chiar daca nu il mai plateste din buzunar dupa 5 zile.
Si, pentru ca asa nu se mai poate, iar sanatatea are nevoie acuta de fonduri, autoritatile au dat o lege pentru a reduce din concediile medicale. Ei bine, prin lege, persoanele aflate in concediu medical vor fi vizitate acasa de un repre- zentant al Casei de asigurari, insotit de un politist. Daca bolnavul nu este gasit acasa, de a doua zi el nu mai este platit.
Cei care au gandit o asemenea stupiditate ar trebui cautati la cap si trimisi in concediu medical fara plata. Vorbeam de carul inaintea boilor. In mod normal, cand dai o lege, pornesti de la cauza la efect. Cine acorda concedii medicale? Doctorii, evident. Deci, daca cineva fraudeaza banii sanatatii stand acasa cand e sanatos, acela este omul in cauza, iar complicele lui este doctorul. In loc sa umble la doctori, care oricum sunt mai putini decat beneficiarii de concedii medicale, statul roman trimite doi portarei. Cat costa deplasarea lor la usile oamenilor?
Daca bolnavul este autentic si doarme in patul lui si nu aude soneria, el nu va primi banii pe concediu. In schimb, daca inchipuitul este acasa cu berea in brate, din punctul de vedere al legii este OK. L-au gasit in casa, este bolnav in conceptia stupizilor. Ca doar nu se apuca politistul sa-i ia tensiunea.
Deci principalii artizani ai fraudei, doctorii, sunt cocolositi. Daca sunt dovediti ca au dat concedii medicale fara temei, vor primi amenzi. Dar ca sa contesti un diagnostic ai nevoie de o comisie medicala si de investigatii, iar acestea costa bani. Daca medicii in culpa ar fi sanctionati cu pierderea dreptului de practica, s-ar gandi de doua ori inainte sa acorde un concediu.
Evident ca o asemenea aberatie de lege nu se va aplica. Eventual, politistul si tipul de la asigurari vor lua si ei spaga ca sa declare ca l-au gasit pe bolnav acasa.
Ne intrebam ce-i de facut intr-o asemenea tara in care conducatorii au mintea in colturi. Eu n-am solutie.