Opozitia sta prost cu banii

0
97

PSD si PNL sunt in pragul falimentului din cauza datoriilor enorme pe care le au fata de diferitii furnizori de bunuri si servicii din timpul ultimelor campanii electorale. Nu e barfa, fiindca o spun chiar liderii celor doua partide, Victor Ponta (PSD) si Crin Antonescu (PNL).

Conform declaratiilor celor doi, PSD datoreaza peste doua milioane de euro, in timp ce la liberali lucrurile stau si mai prost, trei milioane. Cheltuielile desantate facute pe timpul interminabilelor campanii electorale din ultimii ani au ajuns la scadenta, iar actualii lideri nu prea stiu cum sa o mai dea la intors in fata firmelor care-si cer banii.

Va intrebati de unde plateau partidele politice toata acea mita electorala (gaini congelate, obiecte de vestimentatie sau de uz casnic etc.), impartita cu generozitate de partide pe timpul campaniei? Ei bine, o multime de produse si servicii erau furnizate de firme care primeau la schimb promisiunea ca, dupa alegeri, vor primi plata sau rasplata sub forma de contracte cu statul. Numai ca atat PSD, cat si PNL au pierdut alegerile si, implicit, accesul la masa guvernului care imparte banul public. Nu este insa si cazul PDL, care nu are nicio bataie de cap in aceasta privinta. De problema se ocupa Udrea, Blaga si Videanu.