In anii de glorie ai Partidului Social Democrat, ziua de 1 Mai era pentru PSD un prilej grozav de a-si arata muschii politici pe toate canalele televiziunilor din tara: mitinguri ample organizate in marile orase ale Romaniei, rauri de bere si basculante de carnati si de mici, cu care era ademenita clasa muncitoare (in mare parte, fara loc de munca), dar si declaratii sforaitoare ale liderilor politici, in frunte cu Ion Iliescu sau Adrian Nastase.
Venirea lui Mircea Geoana la conducerea partidului, in urma cu 5 ani, a coincis cu inceputul decaderii marelui imperiu PSD. Mircea Geoana s-a multumit sa dea prostimii, gratuit, “minute de internet”, iar singurul pesedist care incerca sa tina sus traditia micilor si a berii la liber era Marean Vanghelie, din fondurile proprii sau, cel mai pro-babil, ale Primariei Sectorului 5, pe care o conduce de mult prea multi ani.
Astazi, PSD are un nou lider, in persoana “micului Titulescu” Victor Ponta (botezat astfel de nasul sau politic, Adrian Nastase), iar criza economica din tara si, mai ales, ramanerea partidului in opozitie de mai bine de 5 ani – care au dus la acumularea unor datorii enorme, de peste doua milioane de euro -, face ca politica PSD in materie de propaganda sa cunoasca transformari radicale.
De 1 si 2 Mai, Victor Ponta personal va inmana fraierilor care vor trece prin fata sediului central al partidului de pe Soseaua Kiseleff carduri de membru de partid cu reduceri la teatru, cinematograf, restaurante, magazine sau evenimente organizate pe Litoral. Considerate “inovatia lui Ponta”, noile carnete de membru de partid cu reduceri reprezinta “un alt mod de a face politica”, in opinia unor lideri PSD. Modalitatea o fi noua, dar coruptii din PSD sunt cam aceiasi, iar un comentator sugubat de pe Internet sugera ca noile carnete de partid ar trebui sa dea reducere membrilor PSD la anii de inchisoare pe care multi dintre ei ar trebui sa ii faca daca Justitia din Romania ar functiona cum trebuie.