Incepand din 30 iunie, cei care luau trenul de banlieue din gara Rigaud pentru a ajunge la Montréal vor ramane fara aceasta optiune.
ATM a decis sa nu mai deserveasca zona Rigaud dupa ce primaria localitatii a anuntat ca nu este dispusa sa plateasca 300.000 de dolari pe an taxe pentru mentinerea acestei linii de cale ferata, care exista de 110 ani.
Localitatea Rigaud, care numara 7.500 de locuitori, a anuntat ca va pune la dispozita acestora o linie-naveta de autobuz spre Vaudreuil. Iar solutia pentru persoanele care prefera sa calatoreasca totusi cu trenul ar fi sa mearga la statia Hudson (aflata la 15 km in directia Montréal), care va deveni acum terminus.