Dirijorul si compozitorul roman Gheorghe Costin a fost invitat in juriul prestigiosului concurs Prix d’Europe, care va avea loc intre 8 si 11 iunie la Montréal.
Pregatindu-se sa aniverseze centenarul anul viitor, Prix d’Europe acorda anual mai multe burse care sa permita unor muzicieni din Québec sa-si continue studiile in afara provinciei. La inceputuri, studentii plecau doar in Europa, de unde si numele competitiei, dar azi ei pot merge si in SUA.
Gala de premiere a editiei 2010 este programata pentru 13 iunie, iar valoarea marelui premiu este de 25.000 de dolari.
In acest an, Gheorghe Costin face parte din juriu, alaturi de Evelyne Brancart, pianista (SUA), Marie Daveluy, soprana, Jean Laurendeau, clarinetist si Marcel Saint-Cyr, violoncelist (toti din Québec).
Remarcat de Sergiu Celibidache si de Erich Bergel si detinator al mai multor premii internationale, Gheorghe Costin este actualmente dirijorul principal al Filarmonicii Banatul din Timisoara. A condus insa multe alte orchestre din tara, precum si din Franta, Italia, Spania, Austria, Germania, Elvetia, Grecia.