Liga I. Provincia a luat totul

Vremea in care echipele bucurestene dominau campio­natul roman de fotbal pare sa fi apus. Dupa ce, doi ani consecutivi, campionatul Romaniei la fotbal a fost castigat de echipe din provincie (CFR Cluj, in 2008 si Unirea Urziceni, in 2009), iata ca anul acesta echipele din provincie au facut-o si mai lata, au ocupat intregul podium: 1. CFR Cluj, 2. Unirea Urziceni si 3. FC Vaslui. Mai mult, Cupa Romaniei – a carei finala s-a disputat pe 26 mai, intre CFR si Vaslui – a luat tot drumul provinciei, la Cluj. Asadar, CFR a reusit, pentru a doua oara, eventul (castigarea Campionatului si a Cupei in acelasi an), iar Cupa Romaniei o castiga pentru al treilea an consecutiv.

Revenind la echipele bucurestene, cel mai bine s-a clasat Steaua (pe locul 4). Dinamo a terminat pe un rusinos loc 6, urmata de Rapid, pe 7. Una din surprizele neplacute ale acestui campionat a fost Universitatea Craiova, care s-a aflat la un pas de retrogradare (a scapat abia in ultima etapa).

Dar performantele din ultimii trei ani ale echipelor din provincie nu arata neaparat forma lor buna, cat mai ales degringolada echipelor din Capitala si criza prin care trece fotbalul romanesc in general, inclusiv la nivel de echipa nationala.

Pana una-alta, sa notam evolutia deosebit de buna in aceasta editie de campionat si in Cupa a unei echipe care, in mod normal, se zbatea sa scape de la retrogradare: FC Vaslui. Cu un patron care a investit mult in fotbal, Adrian Porumboiu, si cu un antrenor care pare sa confirme si pe banca tehnica, asa cum a facut-o pe teren, Marius Lacatus, Vasluiul a aratat ca se poate face performanta si altundeva decat in orasele mari ale tarii. Desigur, primii care au demonstrat lucrul acesta au fost fotbalistii de la Unirea Urziceni, care au castigat campionatul in 2009, iar anul acesta au fost vicecampioni.