Dupa un mandat de trei ani si patru luni in fruntea partidului, Marian Milut a demisionat din functia de presedinte al Partidului National Taranesc Crestin-Democrat. Intr-o scrisoare citita in timpul Consiliului National de Conducere al partidului, Marian Milut si-a acuzat adversarii politici din chiar PNTCD ca l-au impiedicat sa obtina rezultate mai bune cu partidul, pe care l-a preluat “intr-o situatie dezastruoasa”.
Nu stiu cat de dezastruoasa era situatia PNTCD cand a fost preluat de Marian Milut, dar este putin probabil ca ea sa fi fost mai grava decat acum, cand este pe punctul sa dispara complet de pe scena politica romaneasca. Greselile la guvernare facute in perioada 1996-2000, tradarea de catre presedintele Emil Constantinescu, dar mai ales luptele fratricide la care s-au dedat liderii partidului in ultimii ani au facut ca PNTCD sa scada la aproximativ 1% in optiunile electoratului roman. Marian Milut nu a facut decat sa adanceasca si mai mult criza in care intrase partidul, dupa ce l-a plimbat, pe rand, cand in tabara adversarilor inversunati ai presedintelui Traian Basescu (cu prilejul tentativei de demitere din 2007), cand in tabara suporterilor lui Basescu (la ultimele alegeri prezidentiale).
Marian Milut a demisionat insa dintr-o functie din care fusese inlocuit in 2008, la Congresul de atunci al PNTCD, congres pe care acesta nu l-a recunoscut, ceea ce a dus la existenta a doua conduceri PNTCD timp de aproape doi ani. La acel congres, presedinte de partid fusese ales Radu Sarbu, care a declarat recent ca “el este presedintele PNTCD”. Va urma totusi, dupa spusele lui Radu Sarbu, un congres de reconciliere intre cele doua tabere din partid, dupa care PNTCD va incerca sa-si regaseasca locul pe scena politica romaneasca.