Partidul Democrat Liberal pregateste o lovitura in politica romaneasca prin reducerea componentei Guvernului la opt ministere. Ideea ii apartine vice-presedintelui PDL Liviu Negoita, actualul primar al Sectorului 3 Bucuresti, care pare sa aiba sprijinul colegilor saI democrat-liberali din Parlament. Initiativa PDL ar putea sa fie grabita de caderea guvernului actual, in cazul in care motiunea de cenzura depusa de opozitie va fi votata in Parlament. Astfel, Traian Basescu ar fi nevoit sa desemneze din nou un prim ministru, care poate fi tot Emil Boc, iar acesta ar trebui sa anunte reforma guvernului propusa de Negoita.
Daca scenariul va fi pus in practica, PDL va avea cinci minstri, UDMR – doi, iar UNPR – unul. Dintre cele 15 ministere care exista astazi ar putea sa dispara Ministerul Economiei, care ar trece in subordinea Ministerului de Finante, Ministerul Culturii, care ar urma sa fie comasat cu cel al Educatiei, sau Ministerul Mediului si Padurilor, inclus in Ministerul Agriculturii. Acesta din urma ar putea sa fie condus de un membru UDMR.