Cel mai lung meci de tenis

Partida de tenis dintre americanul John Isner (cap de serie nr. 23) si francezul Nicolas Mahut de la turneul de la Wimbledon de saptamana aceasta a intrat in cartea recordurilor drept cel mai lung meci de tenis din istorie. Partida s-a desfasurat pe parcursul a trei zile, dupa ce a fost intrerupta de doua ori din cauza intunericului.

La sfarstul primei zile, cei doi sportivi erau la egalitate dupa 2 ore si 54 de minute de joc, la scorul de 6-4, 3-6, 6-7, 7-6. Si pentru ca mingea nu se mai vedea din cauza intunericului, oficialii au decis ca meciul sa fie intrerupt. A doua zi, dupa 7 ore de joc, scorul la ghemuri in setul decisiv ajunsese 59-59, iar meciul a fost din nou intrerupt din cauza intunericului. In cea de-a treia zi, meciul a avut nevoie de inca o ora de joc pentru a se stabili invingatorul. Acesta a fost americanul Isner, care a castigat setul decisiv cu 70-68, dupa un total de 11 ore si 5 minute de joc.

Precedentul record de durata a unui meci de tenis fusese stabilit in 2004, la Roland Garros, unde Fabrice Santoro a avut nevoie de 6 ore si 33 de minute ca sa-l invinga pe Arnaud Clément.

Turneul de la Wimbledon de anul acesta a constituit o premiera si pentru Romania, care a avut pentru prima data 5 jucatoare pe tabloul principal al unui turneu de grand slem: Alexandra Dulgheru, Sorana Carstea, Raluca Olaru, Edwina Gallovits si Monica Niculescu.