Examene, contra mita

0
175

Dupa rezultatele proaste obtinute anul acesta la examenele de bacalaureat in intreaga tara, unde doar 69% dintre candidati au promovat, cu 12% mai putin decat in 2009, invatamantul romanesc este zguduit de numeroase scandaluri de frauda si coruptie. Directorii a doua licee din Cluj Napoca au fost arestati sub acuzatia de luare de mita si falsificarea lucrarilor de examen. Procurorii DNA au descoperit ca cei doi au inlocuit lucrarile a 42 de candidati cu lucrari xerocopiate. Toate acestea in schimbul a aproximativ zece mii de euro. Fenomenul coruptiei in invatamant este prezent in aproape toate zonele tarii. Peste 20 de profesori din judetul Bacau, doi profesori din judetul Galati, un profesor din judetul Alba si un altul din judetul Botosani sunt cercetati penal pentru luare de mita la bacalaureatul de anul acesta. In Vrancea, 21 de persoane, printre care profesori, inspectori scolari, agenti de politie, dar si primari sunt trimise in judecata pentru fraudarea exa­menului de bacalaureat din 2008.

Insa nu doar examenele de bacalaureat sunt fraudate in Romania, ci si cele de licenta. Directoarea Universitatii Hype­rion din Caransebes si un student din an terminal au fost arestati pentru luare de mita intr-un dosar in care peste 30 de studenti sunt cercetati pentru dare de mita in vederea obtinerii unor note mari la exa­menul de licenta de anul acesta.