Informatorii care ne informeaza

0
121

Doi dintre cei mai importanti patroni de trusturi media din Romania au lucrat pentru fosta Securitate din postura de informatori. Daca despre senatorul Dan Voiculescu se stia de mai multi ani ca a dat note informative la Securitate, zilele trecute presa din Romania a dat publicitatii un amplu material in care se arata ca si Sorin Ovidiu Vantu a colaborat cu fosta Securitate. Astazi, cei doi detin, prin interpusi, doua dintre cele mai mari si mai importante trusturi media din Romania.

Dan Voiculescu este patronul Grupului Intact Media, care detine, printre altele, posturile de televiziune Antena (1, 2 si 3), postul de radio Radio ZU, dar si publicatiile Jurnalul National si Saptamana Financiara. Sorin Ovidiu Vantu este patronul trustului Realitatea Media care detine, printre altele, postul de televiziune Realitatea TV, posturile de radio Guerrilla si Realitatea FM, dar si publicatia Academia Catavencu. Pana de curand, Realitatea Media a detinut si publicatia Cotidianul, precum si agentia de stiri NewsIn, ambele inchise din motive financiare. Atat Dan Voiculescu, cat si Sorin Ovidiu Vantu si-au pus trusturile de presa in batalia pentru putere din Romania. De altfel, posturile de televiziune Antena 3 si Realitatea TV, ambele specializate ca televiziuni de stiri, au devenit adevarate instrumente de dezinformare si manipulare grosolana a opiniei publice din tara.

Daca senatorul Dan Voiculescu are la activ o decizie a CNSAS de informator al fostei Securitati ca politie politica, contestata in instanta, despre Sorin Ovidiu Vantu apar abia acum informatii concrete referitoare la colaborarea cu Securitatea.

Publicatia Kamikaze, o revista ai carei ziaristi au lucrat pana mai ieri pentru Sorin Ovidiu Vantu, impreuna cu site-ul de stiri Hotnews.ro, a dezvaluit recent informatii care atesta colaborarea lui Sorin Ovidiu Vantu cu fosta Securitate.

Conform acestora, Sorin Ovidiu Vantu a fost racolat de Securitate in 1983, la varsta de 28 de ani, cand a devenit informatorul “Nus”. La acea data, Vantu se afla in Penitenciarul din Bacau, unde executa o pedeapsa de 5 ani de inchisoare pentru delapidare, in urma sustragerii a aproape 70 de mii de lei (contravaloarea unei Dacii la acea vreme) de la unitatea de alimentatie publica pentru care lucra in orasul Roman, judetul Neamt.

Descris drept “cel mai corespunzator” dintr-o lista de 4 candidati, Vantu primeste OK-ul pentru a deveni informator din partea ofiterului de Securitate Stanescu. Una dintre primele misi­uni incre­dintate lui Vantu, conform informatiilor pu­blicate, a fost aceea de a “asigura informativ” punctul de lucru “lazi – conserve” din interiorul Penitenciarului Bacau. Conform notei unui ofiter de Securitate, Nus “a furnizat materiale care au stat la baza informarii comandantului, o parte din acestea fiind exploatate si în cunoasterea si documen­tarea activitatii elementelor din baza de lucru, asa cum a fost obiectivul BUCU, TOADER, GELU, GEO si altii…”.

Eliberat din inchisoare in decembrie 1985, Sorin Ovidiu Vantu ramane in atentia ofiterilor de Securitate si in libertate. Intr-un raport de Securitate redactat dupa eliberare, Vantu este descris ca “pasionat de jocul de carti – recunoscut ca mare trisor la poker -, are în anturaj persoane începând de la preoti, ingineri, profesori si terminând cu bisnitarii de rând”. Considerandu-se ca “are relatii în diferite medii, posibilitatea de a patrunde în diferite grupuri si dispune de o cultura generala bine consolidata”, ofiterii de Securitate propun mentinerea acestuia in cadrul retelei pentru acoperirea informativa a me­- diului de relatii al cadrelor militare” din orasul Roman, unde unul din patru locuitori avea legatura cu Armata. In decembrie 1987 se propune scoaterea lui Sorin Ovidiu Vantu din reteaua informativa, pe motiv ca “informatorul are un anturaj necorespun­zator, format din tigani, bisnitari, elemente fara ocupatie, cu care consuma frecvent bauturi alcoolice” si nu are loc de munca, din cauza problemelor de sanatate; ambele picioare ii erau afectate de poliomelita cronica.

Angajatorii au devenit angajati
Relatiile lui Sorin Ovidiu Vantu cu fosta Securitate au continuat si dupa 1989, insa rolurile au fost schimbate. Din “angajatori” ai fostului informator si detinut de drept comun, securistii au devenit angajatii si oamenii de incredere ai acestuia. Costin Georgescu, fostul sef al SRI din perioada lui Emil Constantinescu, declara in 1997 ca cele 27 de firme din Grupul Gelsor, patronat de Sorin Ovidiu Vantu, lucreaza “in proportie de 90% cu ofiteri ai fostei Securitati sau ai actualului SRI”. De altfel, unul dintre oamenii de baza ai lui Sorin Ovidiu Vantu a fost chiar seful SRI care i-a succedat lui Costin Georgescu in functie, Radu Timofte, care a condus institutia intre 2001 si 2006.

Inceputurile ca “om de afaceri” ale lui Sorin Ovidiu Vantu sunt legate de Radu Timofte, originar si el din judetul Neamt, si de “afacerea Caritas”. Din relatarile unui fost ofiter de Securitate, Sorin Ovidiu Vantu indeplinea functia de caraus al gentilor cu bani pe care fostii securisti, printre care si Radu Timofte, ii incasau de la jocul piramidal Caritas. Dupa prabusirea Caritas, Sorin Ovidiu Vantu si-a facut propriul joc piramidal, Fondul National de Investitii, afacere care s-a prabusit in 1999, nu inainte de a lasa fara economiile de o viata peste 300 de mii de romani. Caritas la inceput, iar mai apoi FNI au fost doua dintre sursele de finantare ale afacerilor pe care fostii securisti le-au demarat in Romania dupa 1990. O alta a fost Bancorex.

Astazi, mediul de afaceri romanesc este domi­nat de fostii securisti, care, dupa ce si-au construit afacerile din bani delapidati, au creat sau cumparat ziare, posturi de radio si de televi­-ziune, cu ajutorul carora controleaza societatea romaneasca in toate aspectele ei. Nu exista partid politic in Romania, publicatie sau post de televiziune care sa nu fie penetrate de oameni care au avut legaturi cu fosta Securitate.

Previous articleGeorgesco – rock cu fulgi
Next articleRomania se scufunda
G. S.
Absolvent al primei promoţii de jurnalişti de după 1989 (Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării - Universitatea Bucureşti), George Sava a lucrat la secţia Politică internă a României libere, din 1993 şi până în 1999, când s-a stabilit în Canada. Happily married, un căţel, câţiva prieteni şi mulţi adversari... de idei.