Romanii nu se plictisesc niciodata in Romania pentru ca au parte, in fiecare saptamana, de cate un scandal. Acum presa si administratia sunt la cutite pe tema taxarii drepturilor de autor. Aceasta forma de plata a fost o aberatie de cand a fost creata. Chipurile, artistii de toate genurile aveau la dispozitie un instrument fiscal prin care nu plateau aproape niciun impozit statului. Dar, in decursul anilor, numarul creatorilor de frumos din Romania a batut milionul de persoane. Noi stim demult ca romanul e nascut poet, dar nici chiar asa.
Prin aceasta exceptie fiscala, angajatorii din orice domenii au apelat la drepturile de autor in fratie cu angajatii. Rezultatul este ca un milion de persoane care au venituri scapa de impozitare. Anemicul guvern Boc n-a mai putut tolera sutele de mii de artisti de ocazie, pentru ca pur si simplu nu mai sunt bani. Acum vrea sa impuste tot ce misca. Ziaristii, in frunte cu purtatorul focului sacru al dreptatii, Cristian Tudor Popescu, au desfiintat initiativa Guvernului, pe motiv ca toata lumea cu venituri trebuie impozitata, mai putin noi, ziaristii. Din acest punct de vedere, CTP-ul s-a facut frate cu manelistul Salam, pentru ca au acelasi interes.
De partea cealalta, Boc si specialistii lu’ peste au facut-o de oaie din nou. Au schimbat legea peste noapte, au facut-o retroactiva si au trimis intreaga liota de beneficiari ai drepturilor de autor la ghiseele sectiilor financiare. Oamenii s-au calcat pe picioare sa plateasca taxele, dar administratia nu avea programul de calculator pregatit si nici formulare. Mai mult, functionarii habar n-aveau in ce conturi se depun banii. Rezultatul: un nou haos in singura tara din lume unde trebuie sa faci coada ca sa dai bani statului.
Ca de obicei, se pune patima in orice opinie exprimata in Romania. De aici, de departe, avem avantajul sa putem desparti lucrurile. Guvernul are dreptate sa impoziteze si drepturile de autor, dupa principiul simplu ca orice venit trebuie impozitat. Din pacate, Guvernul nu are niciun fel de credibilitate in fata cetatenilor. De aceea, chiar cand ia o masura normala – sa spunem – toti ii sar in cap. Nu taxarea drepturilor de autor este cea mai mare pacoste din tara. Si nici nu va salva bugetul statului.
Romania are o pro-blema imposibil de rezolvat: ea nu mai apartine demult romanilor. Instrainand toate resursele naturale si strategice, statul nu mai are la dispozitie nicio forma de venituri certe, pe care sa se bazeze in vremuri de criza. De fapt, statul roman este doar o forma teritoriala de organizare, dar fara putere. Resursele naturale si tot sistemul financiar sunt conduse din afara. Profitul se duce, in cea mai mare parte, in afara tarii. Si atunci, nefericitul partid care se afla la guvernare constata ca singura sursa de venituri pe care se poate baza provine din taxele aplicate propriilor cetateni. De aici disperarea de a taxa orice. Din bruma de bani care se aduna la buget, 30% sunt furati stiintific, prin contractele aberante dintre stat si firmele smecherilor. Mai ramane putin pentru pensii, sanatate, invatamant.
Falimentul statului roman este instalat si nu mai sunt decat putine solutii. In numarul viitor, despre ele.