Filme romanesti la Montreal

0
149

Trei fil­me ro­ma­nesti au fost selecta­te sa participe la editia din acest an a Festival du nouveau ci­néma, edi­tie care va avea loc in­tre 13 si 24 octombrie, la Montréal.

In sectiunea Sélection Internationale va fi prezentat filmul Websitestory, rea-lizat de Dan Chisu. Este primul sau film, un experiment filmat in doar 15 zile, despre relatia adolescentilor cu internetul. Filmul va rula pe 14 octombrie, de la ora 21:00 si pe 18 octombrie, de la ora 17:00, la Cinema Ex-Centris, in sala Fellini.

In sectiunea Panorama International va fi prezentat filmul Marti, dupa Cra­ciun, realizat de Radu Muntean. Filmul va rula pe 18 octombrie, de la ora 15:30, la cinema Quartier Latin si pe 20 octom­brie, de la ora 17:00, la Cinéma Imperial. Marti, du­pa Craciun prezinta o situatie comuna, ajunsa intr-un punct culminant: un barbat trebuie sa faca alegerea intre familia sa – sotia si fetita de 8 ani – si amanta. O poveste spusa de mii de ori si totusi prezentata de Muntean intr-o ma­nie­ra inedita, avand in prim plan zbuciumul sufletesc al celor implicati.

In cadrul aceleiasi sectiuni, va fi prezentat si filmul Aurora, al regizorului Cristi Puiu (care joaca si rolul principal). El va rula in 23 octombrie, de la ora 10:00, la Cinéma Imperial. Este o comedie neagra, chiar foarte neagra, dupa unii critici. Aurora prezinta trei ore din viata unui om obisnuit care devine un criminal. Pelicula este, dupa presa franceza, o scufundare lenta in creierul acestui individ si repre­zinta o epopee mentala a banalitatii raului. La finalul filmului, spectatorii afla ca barbatul se numeste Viorel si ca sotia l-a parasit pentru un alt barbat. Criticii americani nu sunt de aceeasi pa­rere, afir­mand ca povestea este foarte plictisitoare si ca, in loc de trei ore, putea tine doar o ora – o ora si jumatate.

Indiferent de parerile criticilor, este clar ca cinematografia roma­neasca este la inaltime, participand la toate festivalurile importante de profil din lume.