Şahtior Doneţk, mai tare decât Barcelona

lucescu
Mircea Lucescu

Multă lume îl ironizează pe românul Mircea Lucescu, când acesta declară că echipa antrenată de el, Şahtior Doneţk, din Ucraina, joacă cel mai frumos fotbal din Europa, comparabil cu cel al Barcelonei.

Miercuri seara însă, mulţi au fost nevoiţi să îi dea dreptate acestuia, cel puţin parţial, după ce fotbaliştii antrenaţi de el au învins echipa italiană AS Roma, chiar la ea acasă, cu scorul de 3-2. Până şi antrenorul italienilor, Claudio Ranieri, a făcut o comparaţie între fotbalul practicat de Şahtior şi cel jucat de Barcelona: “Şahtior are un viitor minunat. Au jucători tineri, talentaţi. Sunt foarte buni la posesie şi întotdeauna găsesc un om nemarcat. Şahtior îmi amin­teşte de Barcelona”.

Mai mult, într-un clasament UEFA al coeficien­ţilor acumu­laţi în sezonul 2010-2011, Şahtior Doneţk se află pe primul loc, în timp ce Barcelona abia pe 9. Între cele două echipe se află nume mari din fotbalul european, precum Real Madrid -locul 2, Arsenal – locul 4, Chelsea – locul 6, sau Bayern München – locul 8.

Victoria de miercuri seara, de pe stadionul Olimpico, o adu­ce pe Şahtior la un pas de sfertu­ri­le de finală ale Ligii Cam­­­pio­nilor, lucru care s-ar putea realiza pe 8 martie, când va avea loc returul acestei partide.

Într-un alt meci din prima manşă a optimilor Ligii Campio­nilor, Arsenal Londra a învins, acasă, pe FC Barcelona, cu 2-1. Au marcat David Villa (‘26), pentru Barcelona, Van Persie a egalat în minutul 78, iar Arşavin a adus golul victoriei pentru englezi, în minutul 83.