Iancu Iustinian Ghindă, locul 3 la Campionatele canadiene de tenis

Juniorul român de numai 15 ani Iancu Iustinian Ghindă a reuşit performanţa de a se clasa pe locul 3 la Campionatele canadiene de tenis Rogers, rezervate tinerilor de până în 16 ani, care s-au desfăşurat în île des Soeurs în perioada 25 martie – 2 aprilie. Performanţa românului din Lon­gueuil este cu atât mai meritorie cu cât el nu figura printre primii zece favoriţi ai turneului.

După ce a pierdut meciul care îl putea duce în finală (0-6, 3-6) în faţa favoritului turneului, ontarianul Brayden Schnur, care a şi câştigat competiţia, de altfel, Iancu Ghindă s-a impus în me­ciul pentru locurile 3-4, în faţa unui alt jucător din Ontario, Alejandro Tabilo, pe care l-a învins cu 6-4, 7-6 (4), reuşind astfel cea mai bună performanţă a unui sportiv quebechez la acest turneu.

Împreună cu echipa sa din Québec, Iancu a ocupat un onora­bil loc trei şi la concursul pe echipe. Acelaşi loc trei l-a ob­ţinut şi în competiţia de dublu, unde a fă­cut pereche cu învinsul său din semifinale, Alejandro Tabilo.