Brazilia – România, doar 1-0

Miercuri, 8 iunie, reprezentativa naţională de fotbal a României a întâlnit echipa similară a Braziliei, într-un meci amical, disputat la Sao Paolo. Meciul s-a terminat cu victoria la limită a brazilienilor, printr-un gol al lui Fred şi a marcat retragerea definitivă din fotbal a marelui fotbalist brazilian Ronaldo, care a jucat timp de 15 minute în prima repriză.

Partida cu Brazilia a fost cea de-a treia întâlnire din istorie dintre cele două reprezentative, toate trei încheiate cu victoria brazilienilor: 3-2, la CM din Mexic, din 1970, 2-0, într-un alt amical, tot la Sao Paolo, din 1974, şi 1-0, în meciul din 8 iunie. Pe 11 iunie, România va juca cel de-al doilea meci (şi ultimul) din turneul sud-american, împotriva echipei din Paraguay.