Champions League: Oţelul Galaţi, debut cu stângul

Primul meci din istoria clubului Oţelul Galaţi în Liga Campionilor s-a încheiat cu o înfrângere (1-2), în faţa elveţienilor de la FC Basel. Fotbaliştii antrenaţi de Dorinel Munteanu (foto) şi-au vândut însă scump pielea pe terenul de joc, reuşind să domine meciul în mare parte.

Golurile elveţienilor au venit pe fondul a două greşeli în apăra­re, făcute de fundaşul Sălăgeanu, cea de-a doua, din minutul 84, soldându-se cu un penalti transformat în golul victoriei.

Fabian Frei a marcat ambele goluri pentru elveţieni, pri­mul în minutul 39, în timp ce pentru Oţelul a marcat Pena, în minutul 58. După această înfrângere, Oţelul Galaţi ocupă ultimul loc

În Grupa C, din care mai fac parte, în afara de FC Basel, Manchester United şi Benfica Lisa­bona. Ultimele două echipe au încheiat la egalitate (1-1) meciul disputat în Portugalia.

Oţelul o va înfrunta pe  Benfica Lisabona în următorul meci, programat pentru 27 septembrie, la Bucureşti.