Tricolorii au mai ratat o calificare

Piturca nu a reuşit să schimbe ceva la Naţională

Naţionala de fotbal a Româ­niei a ratat calificarea la turneul final al Campio­natului European de Fotbal din 2012, din Polonia şi Ucraina. După o campanie de calificări catastrofală, Naţionala de fotbal a încheiat preliminariile la fel cum le-a început, cu un rezultat de 1-1 în compania Albaniei, obţinut de data aceasta în deplasare, la Tirana. Între cele două meciuri s-a făcut şi schimbarea de antrenor, Victor Piţurcă ocupând locul rămas liber după demisia lui Răzvan Lucescu.

Măsura valorii Naţionalei de fotbal a României a fost dată şi de faptul că nicio televiziune din ţară nu a dorit să transmită meciul de fotbal de la Tirana, partida putând fi urmărită doar pe internet.

Cu doar 14 puncte acumulate, România a terminat campania de calificare pe locul al treilea (după Franţa şi Bosnia-Herţego-vina), într-o grupă pe care îşi propusese chiar să o câştige.

Este cea de-a treia campanie de calificare ratată la un turneu final european, din 1990 încoace, iar perspectivele sunt pesimiste în vederea calificării la CM 2014, din Brazilia. România se va lupta într-o grupă sensibil mai puternică, alături de Olanda, Turcia, Ungaria, Estonia şi Andorra.

De altfel, România a ratat calificarea la ultimele trei ediţii ale Campionatului Mondial de fotbal.