Superstarurile Barcelonei au fost la Bucureşti

Cel mai aşteptat meci amical al anului în România a avut loc pe Arena Naţională din Bucureşti, pe 11 august, când Dinamo a înfruntat cea mai bună echipă a lumii din ultimii ani, FC Barcelona.

Venită în România cu principala sa granitură de jucători, FC Barcelona s-a impus în faţa fotba­liştilor dinamovişti cu scorul de 2-0, după golul marcat de superstarul catalanilor, Lionel Messi, încă din minutul 4, şi după cel al rezervei Affelay, din prelungirile partidei.

Chiar dacă au fost învinşi, putem spune că dinamoviştii s-au prezentat onorabil în faţa vedetelor de la FC Barcelona. Înainte de minutele de prelungire, scorul era doar 1–0 pentru catalani, deşi antrenorul spaniol, Tito Vilanova (care l-a înlocuit pe Pep Guardio­la), a trimis în teren cei mai buni jucători ai echipei: Messi, Fabregas, Xavi, Pedro sau Iniesta.

Partida dintre Dinamo Bucureşti şi FC Barcelona a fost urmărită de 50 de mii de spectatori, printre care s-au aflat şi numeroşi politicieni şi vedete din lumea sportului sau a show-biz-ului românesc.