Naţionala lui Piţurcă încheie sezonul cu o victorie

Echipa naţională de fotbal a României a încheiat sezonul competiţional 2012 cu o victorie la limită, 2-1, în faţa selecţionatei Belgiei. Meciul, amical, a avut loc pe Arena Naţională din Bucureşti, în faţa unor tribune aproape goale: doar 6-7.000 de spectatori, într-un stadion de 55 de mii de locuri.

Condusă încă din minutul 23, când belgianul Benteke a deschis scorul, după o gafă mare a stelistului Gardoş, România a egalat în prima repriză şi a consfinţit victoria în minutul 65, în urma unui penalti executat, cu siguranţă, de Torje. Golul egalizator al româ­nilor a fost marcat de olteanul Maxim (Pandurii Tg-Jiu), în minutul 33.

Prin această victorie, Naţionala României şi-a luat revanşa în faţa Belgiei, după ce, cu exact un an în urmă, pierduse cu acelaşi scor amicalul de la Liège. De atunci, România a disputat 11 partide, câştigând 7 meciuri, pierzând două (dintre care unul în faţa Olandei, cu 1-4, la Bucureşti) şi terminând la egalitate alte două.

Principala misiune a Naţionalei de fotbal a României este calificarea la turneul final al CM din Brazilia, din 2014. În prezent, după primele 4 partide disputate, Româ­nia se află pe locul 3 în Grupa D, cu 9 puncte, la egalitate cu Ungaria, dar cu un golaveraj mai slab, în timp ce grupa este condusă de Olanda, cu 12 puncte.