Chelsea – victorie, Benfica – blestem

Chelsea Londra a câştigat Europa League, după 2-1 în finală cu Benfica Lisabona, golul victoriei fiind marcat în al treilea minut din prelungirile partidei.

Benfica s-a aflat la a şaptea finală europeană fără victorie în ultima jumătate de secol. Legenda spune că insuccesul echipei vine de la an­tre­norul maghiar Béla Guttmann care, după câştigarea Cupei Campionilor Europeni în 1962, i-ar fi blestemat pe lusitani să nu mai câştige nicio cupă europeană timp de 100 de ani, pentru că nu ar fi acceptat să-i mărească salariul.

Până la o viitoare finală cu Benfica pe teren, rămâne să ne întrebăm dacă e adevăr sau coincidenţă.