Monica Niculescu pierde în fața lui Radwanska

Cealaltă jucătoare din România, Monica Niculescu, a avut un meci greu, contra polonezei Agnieszka Radwanska, numărul 4 în clasamentul WTA. Un meci disputat pe o temperatură de 27 de grade. Umiditatea a făcut ca temperatura resimțită să fie de 33 de grade.

Scorul întâlnirilor directe era de 3-1 pentru poloneză. Cele două s-au mai întâlnit de două ori în acest an, la Indian Wells și Doha. Ambele meciuri au fost câștigate de Radwanska cu 6-2, 6-1 și cu 7-5, 6-1. Singura victoriei a Monicăi Niculescu datează din 2015, la turneul de la Notthingam.

Primul set a fost unul dominat total de Radwanska chiar dacă Monica a reușit câteva schimburi de mingi frumoase. Mult mai agresivă la fileu, poloneza a știut să profite de orice eroare venită din partea româncei. Setul s-a terminat cu scorul de 6-1.

Monica a început setul doi cu câteva lovituri foarte bune. Primul ghem a fost disputat și a fost câștigat de Radwanska la avantaj. Apoi Monica a reușit să câștige pe serviciul adversarei și a dus scorul la 2-1 în setul doi. A fost o perioadă bizară în care cele două jucătoare au câștigat pe serviciul adversarei. Întâi Radwanska, apoi Niculescu. La scorul 3-2 pentru Monica a fost momentul cheie al setului 2.  După ce a ratat mai multe ocazii de a se dinstanța la 4-2, Monica a pierdut în final și Radwanska a egalat la trei. Monica nu a dezarmat și a câștigat din nou pentru 4-3. Setul 2 a ajuns la 5-5, după ce Monica a avut minge de set. De la acest scor, frustrarea Monicăi, nemulțumită că nu a putut încheia setul mai devreme, începe să se simtă în jocul său. În final, Radwanska câștigă setul cu 7-5 și, implicit, meciul.

Monica a fost la un pas să forțeze un al treilea set în care poate lucrurile s-ar fi desfășurat diferit.

Pe parcursul meciului, momentele în care Monica a părut în avantaj au fost cele în care a încercat să joace foarte tehnic, dar jucătoarea româncă nu a găsit nici constanța, nici cele mai inspirate soluții. Radwanska a profitat de statutul ei de favorită și a câștigat meciul.