Fed Cup. Canada învinge Kazahstan

Canada a reușit ceea ce părea imposibil: să învingă Kazahstanul în Fed Cup. Întâlnirea, desfășurată la Stade Uniprix din Montreal a avut-o ca vedetă pe Françoise Abanda. La 20 de ani, locul 186 în clasamentul WTA, jucătoarea canadiană la învins-o în primul meciu al zilei pe Yulia Putintseva, locul 31 WTA.

Poate obosită după meciul maraton cu Bianca Andreescu din ziua precedentă (2 ore și 43 de minute), Putintseva a făcut numeroase greșeli. Începutul primului set nu anunțat nimic din anvergura înfrângerii. Jucătoarea din Kazahstan a început meciul cu un break. A fost apoi rândul lui Abanda să câștige pe seriviciul adversarei iar Putintseva s-a distanțat rapid la 3-1. De aici a început coșmarul pentru jucătoarea kazahă care nu a mai câștigat nimic și Françoise Abanda a câștigat setul cu 6-3.

Vizibil nervoasă în setul al doilea, Putintseva și-a pierdut primul serviciu și, pe parcursul setului, a invocat de multe ori greșeli de arbitraj (nu avea dreptate) și a sfârșit prin a-și pierde concentrarea. Abanda s-a impus tot cu 6-3 după o ora și 28 de minute de joc.

Canada lua conducerea cu 2-1.

bianca andreescu
Bianca Andreescu. Foto: Viorel Anghel

Bianca Andreescu intră în scenă

În meciul al doilea de duminică, 23 aprilie, Bianca Andreescu (16 ani, locul 188 WTA) a jucat contra Yeroslavei Shvedova (30 de ani, locul 51 WTA).

Așa cum a spus Bianca a spus la conferința de presă, un meci cu multă presiune pentru a putea decide câștigătorul înaintea partidei de dublu.

După un început în care Shvedova s-a distanțat la 3-1 în primul set, Bianca a echilibrat jocul și și-a câștigat serviciul obținând un break și ducând setul în tie-break. Aici Andreescu a jucat un tenis fenomenal impunându-se cu 7-1. Un scor care a zdruncinat încrederea kazahei.

Setul doi a fost intens disputat, Bianca reușind un break important la 4-4. Distanțată la 5-4 și urmând să servească pentru set, meci și victoria Canadei, Bianca a avut un moment încărcat de emoție, fiind cu ochii în lacrimi înaintea primului serviciu.

Ea a reușit să-și păstreze concentrarea, în ciuda faptului că servea cu zgomotoasa galerie a Kazahstanului în spatele ei și a câștigat setul și meciul, după o oră și 30 de minute de joc. Cu această victorie, meciul de dublu devenea nerelevant. Canada reușise surpriza și trecuse de Kazahstan, favorita întâlniri.

Se pare că, așa cum spunea Bianca Andreescu în interviul pe care ni l-a acordat înaintea startului Fed Cup, „faptul că echipa Canadei este una foarte tânără ne motivează foarte mult. Nu avem multă experiență, dar vom intra pe teren să dăm tot ce e mai bun din noi și apoi vedem ce se întâmplă”. Și au reușit.

Trebuie să spunem că Bianca Andreescu a fost premiată, înaintea meciului său, de către Federația Internațională de Tenis (ITF) cu „Heart Award” pentru prestația sa în ediția 2017 a Fed Cup.

La conferința de presă de după meci, Bianca Andreescu a spus că participarea la Fed Cup a fost o experiență extraordinară pentru ea.

„Sunt foarte fericită pentru echipă, ne-am sprijinit foarte mult una pe altă. Și da, cred că personal am lăsat o impresie bună aici la Montreal, mai ales asupra celor care nu știau nimic despre mine.”

„Meciul de ieri, cu Putintseva, a fost mai greu fizic și pishic decât cel de azi”, a completat Andreescu care a spus că azi, pe teren, s-a concetrat doar asupra a ceea ce putea controla.

În ultimul meci al zilei, Kazahstan a câștigat partida de dublu. Scorul a fost 6-7, 7-6, 10-5.