Simona Halep câștigă turneul de la Madrid

Simona Halep a reușit să câștige pentru a doua oară consecutiv turneul de tenis de la Madrid, egalând performanța obținută de Serena Williams (care a câștigat în 2012-2013). Halep a învins-o pe franțuzoaica Kristina Mladenovic cu 7-5, 6-7 (7-5), 6-2, după o partidă care a durat 2 ore și 45 de minute.

A fost ce-a de-a treia calificare în finala turneului de la Madrid pentru Simona Halep după cea din 2014 și finala câștigată în 2016. Un turneu despre care sportiva noastră spune că este preferatul său.

Cele două sportive s-au mai întâlnit în carieră (avantajul e de partea franțuzoaicei) dar niciodată pe zgură. După acest meci, Kristina Mladenovic va fi prima jucătoare franceză care va intra în Top 15 WTA după performanța similară obținută de Marion Bartoli în decembrie 2013.

Turneul este organizat de Ion Țiriac.

Primul set. Simona a început cu stângul meciul, fiind condusă cu 2-0. A revenit apoi în joc și a egalat situația. La 4-3 pentru Mladenovici, când aceasta urma să servească pentru 5-3, Simona l-a chemat pe antrenorul său, Darren Cahill. Sfaturile nu au fost urmate imediat și frnațuzoiaca s-a distanțat la 5-3.

A urmat apoi un joc foarte bun din partea lui Halep, așa cum se întâmplă când Simona e cu spatele la zid, și s-a ajuns la egalitate. Pe fondul problemelor cu spatele pe care le avea adversara sa, Halep a câștigat primul set cu 7-5, după o oră și trei minute de joc.

Setul al doilea
a început controlat de Halep care s-a distanțat la 2-0. Simona a avut o șansă să se distanțeze la 3-0, dar și-a pierdut serviciul și, încurajată de acest succes, Mladenovici a revenit în meci.

Setul doi s-a dus rapid spre 5-5 și apoi la 6-5 pentru Simona, dar cu Mladenovic urmând la serviciu și ducând setul doi în tiebreak.

Cu tie-break-ul s-a marcat și depășirea a două ore de joc. Ambele jucătoare au jucat fiecare punct ca și cum ar fi fost ultimul. Evident, din motive diferite. Pentru Mladenovic era singura șansă de a rămâne în joc, pentru Halep pentru că aceasta voia să termine meciul în două seturi. Din păcate pentru româncă, setul a fost câștigat de adversara sa cu 7-6 (7-5 în tiebreak).

Setul trei. Simona reușește un break și se duce la 2-1 în setul trei. Ea nu ne dă multe emoții și își câștigă serviciul, 3-1. Halep reușește încă un break și duce scorul la 5-2 urmând să servească pentru meci.

Un meci de o excepțională calitate, cele două sportive oferind spectatorilor și telespectatorilor un tenis excepțional. Simona a pierdut multe mingi care erau ușoare, în special retururi la al doilea serviciu al adversarei. Dacă ar fi fost câștigate, Simona ar fi putut încheia meciul în două seturi.

Kristina Mladenovic care cunoaște cel mai bun sezon al său și-a anunțat candidatura pentru primele 10 jucătoare WTA unde va ajunge, cel mai probabil, până la sfârșitul acestui an.

După această finală, Halep revine pe locul 4, iar Mladenovic urcă pe 14.

Urmează turneele de la Roma și Roland Garros.