Simona Halep a învins-o pe Elina Svitolina și s-a calificat în semifinalele Roland Garros 3-6, 7-6 (8-6), 6-0.

Meciul a început dezastruos pentru Simona Halep. Svitolina a dominat categoric primul set și a ajuns să conducă cu 5-0. La acest scor, Halep și-a adus aminte că este totuși un meci de sfert de finală, la un turneu unde este cotată ca favorită. A început să joace mai bine și a dus scorul la 5-3 pentru Svitolina, pentru a pierde apoi setul cu 3-6.

Nici cel de-al doilea set nu a fost prea bun. Svitolina a ajuns să conducă cu 5-1. Mai mult, la 5-3, Svitolina a servit pentru meci dar a pierdut.  Halep a egalat scorul la 5. În tiebreak-ul din setul doi, Elina Svitolina a avut minge de meci, dar Simona a reușit să o salveze și a câștigat setul cu 7-6, 8-6 în ultimul ghem.

Setul trei a fost unul fără istorie. Svitolina nu și-a mai revenit după ce a ratat mingea de meci. Frustrarea și-a spus cuvântul, Elina nu s-a mai regăsit, a greșit enorm și Simona Halep a câștigat setul cu 6-0, reușind astfel o performanță în care nu mai credea nimeni.

În semifinale, Halep va juca cu Karolína Plíšková, capul de serie numărul 2 al turneului. Aceasta a trecut de franțuzoaica Caroline Garcia cu 7-6, 6-4.