Marian Drăgulescu, locul patru în finala la sărituri

Gimnastul român Marian Drăgulescu a obținut locul patru în finala la sărituri de la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Montreal. Sportivul român a ratat cu foarte puțin podiumul, el fiind pe locul trei înaintea ultimului competitor. Acesta, coreanul Kim Hansol, a efectuat două sărituri foarte bune și a obținut în ultimul moment medalia de bronz a competiției.

Desfășurarea competiției

De la începutul competiției, japonezul Kenzo Shirai a ridicat sus ștafeta probei cu două sărituri foarte bune pentru care a obținut o medie de 14,900 puncte.

Intrat al patrulea, Marian Drăgulescu a riscat la prima săritură și aterizarea a fost făcută cu un mare pas în spate. A fost notat cu 14,700. Cel de-al doilea salt a fost mai bun. Aterizarea nu a fost nici la acesta perfectă, dar a fost mai bună decât la primul salt. Nota pentru a doua săritură a fost de 14,733. Cu o medie de 14,716. Aceasta l-a condus pe locul doi, la o distanță de 0,184 puncte de japonezul Kenso Shirai.

Igor Radivilov, Ucraina, intrat în concurs de pe poziția a șasea în calificări, a făcut o primă săritură extrem de bună cu 15,033 puncte. A fost de ajuns pentru a obține o medie de 14.899 și a-l împinge pe Marian Drăgulescu pe poziția a treia. Ucrainianul a fost la 0,001 puncte de locul întâi.

Coreanul Kim Hansol, intrat ultimul în concurs. a reușit două salturi foarte bune care l-au propulsat pe locul trei, cu puțin în fața lui Marian Drăgulescu, cu o medie de 14.766

Marian Drăgulescu a intrat în finala la sărituri pe locul al treilea, cu 14,866 puncte, după coreanul Hakseon Yang (15,283 puncte) și japonezul Kenzo Shirai (14,949 puncte).

Hakeseon Yang s-a retras din competiție înaintea startului, așa că Marian intra în concurs ca al doilea favorit.

Marian trebuia să ia startul și la sol, dar a suferit o entorsă la glezna stângă, la Paris, la competiția dinaintea acestui Mondial, entorsă care l-a împiedicat să ia startul și în această probă.

Marian Drăgulescu, „cel mai celebru gimnast român”

Într-un interviu acordat Pagini Românești înainte de startul competiței, Marian Drăgulescu declara: „obiectivul meu este să pot concura, să am evoluții onorabile și să mă întorc sănătos acasă”.

Marian Drăgulescu a debutat la Campionatul Modial de Gimnastică de la Tianjin în China în 1999, acum 18 ani.  În vârstă 37 de ani, Marian este de ani buni steaua gimnasticii masculine românești. Pentru sportivul român acesta este cel de-al 12-lea său Campionat Mondial. Drăgulescu are în palmares 8 medalii de aur şi 2 de argint. Ultima sa medalie mondială datează din urmă cu doi ani, la Glasgow, un argint la sărituri. Site-ul competiției de la Montreal îl numește „cel mai celebru gimnast român”.

„Sunt deosebit de mândru de trei dintre performanțele mele: în primul rând la Campionatele Europene din 2017 în Cluj, unde am câștigat aurul la sol și argintul la sărituri în fața publicului român. Apoi, performanța mea la Campionatele Europene de la Ljubljana din 2004, unde am câștigat aur la concursurile multiple, de echipă, sol și sărituri. În cele din urmă, de ce am făcut la Jocurile Olimpice din 2004, de la Atena, unde am câștigat argintul la sol și bronzul la sărituri, plus medalia de bronz cu echipa”, a declarat Marian Drăgulescu pentru un interviu apărut pe site-ul Campionatelor Mondiale de Gimnastică de la Montreal.