Judo. Cleonia Rîciu – bronz la Campionatul mondial de juniori de la Zagreb

Judoka Cleonia Rîciu a obţinut medalia de bronz la Campionatul mondial de juniori (sub 21 ani) care are loc în capitala Croaţiei, Zagreb.

În primul meci de la categoria 52 kg. românca a învins-o pe irlandeza Sarah Ogara iar în turul următor a dispus de Marie Besson din Canada. În sferturi de finala Rîciu a pierdut la mongoleza Khorloodoi Bishrlet dar în recalificări a câştigat întâlnirea cu azera Buyankhishig Purevsuren şi s-a calificat în finala pentru medalia de bronz. În ultima luptă Cleonia Rîciu a învins-o la puncte pe Myriam Blavier din Belgia şi a adus prima medalie pentru delegaţia României la întrecerea supremă a juniorilor.

La aceeaşi categorie Cătălina Schiopu a terminat concursul pe locul 7.

Cleonia Rîciu are 19 ani şi este componentă a clubului CSM Ploiesti. Ea este antrenata la lotul national de junioare de Geanina Andreica.

La concursul din Croatia participa 587 de judoka din 83 de tari de pe toate continentele. Sambata au loc meciurile de la categoriile mari: 78 kg. si +78 kg. feminin si 100 kg. si +100 kg. masculin. Duminica se va disputa intrecerea pe echipe mixte.

La competiție a participat și Maria Carla Chirilă, din Montreal, pentru naționala Canadei. Ea a pierdut meciul din runda a doua, contra sportivei Agathe Devitry, din Franța.