Judo. Larisa Florian, medalie de bronz la Grand Slamul de la Abu Dhabi

Judoka Larisa Florian a câştigat medalia de bronz a categoriei 52 de kg. în Grand Slamul de la Abu Dhabi.

În primul meci Florian a învins-o pe Miriam Schneider din Germania pentru ca în sferturile de finală să cedeze în faţa belgiencei Charline Van Snick.

În recalificări Larisa Florian a trecut întâi de Evelyne Tschopp din Elveţia iar finala pentru medalia de bronz, disputată împotriva americancei Angelica Delgado, a câştigat-o prin ippon cu 36 de secunde înainte de finalul meciului.

Pentru această performanţă, Florian primeşte 500 de puncte în clasamentul IJF care o pot propulsa de săptămâna viitoare între primele 5 ale ierarhiei mondiale la această categorie.

În vârstă de 22 de ani, Larisa Florian a câştigat anul acesta în luna martie Grand Slamul de la Baku – Ajerbaijan.

La al patrulea Grand Slam de judo al sezonului, dotat cu premii în valoare totală de 150 de mii de dolari, participă 277 de judoka din 47 de ţări.

În cadrul aceleași competiții, românca Ecaterina Guica (care concurează pentru Canada la categoria 52 kg) a pierdut în primul tur, în fața britanicii Kelly Edwards.