Judo. Larisa Florian, argint la CE sub 23 ani

Judoka Larisa Florian (22 ani) a obţinut medalia de argint a categoriei 52 kg. la Campionatul European pentru sportivi sub 23 de ani de la Podgorica  – Muntenegru.

Florian a câştigat primul meci în faţa Lisei Dengg din Austria iar în sferturi de finală a trecut de Ana Perez Box din Spania. În penultimul act Larisa Florian a învins-o pe azera Nazakat Azizova dar apoi a pierdut finala  cu Distria Krasniqi din Kosovo urcând în cele din urmă pe treapta a doua a podiumului.

La această grupă de vârstă, Florian a obţinut medalia de aur în 2013 şi pe cea de argint în 2016 la campionatul european. Eleva profesorului Aurelian Fleisz, de la clubul Liberty Oradea a câştigat anul acesta Grand Slamul de seniori de la Baku.

Tot vineri, Mădălina Stoica a încheiat concursul de la categoria 48 kg. pe poziţia a cincea pierzând în meciul pentru medalia de bronz în faţa britanicei Kelly Staddon.

La întrecerea continentală din Muntenegru participă 301 judoka din 40 de ţări, România având în concurs 15 sportivi ( 9 băieţi şi 6 fete).