Roma a bătut Montrealul la capitolul cel mai urât brad de Crăciun (foto)

0
608

Orașul Montreal a provocat un scandal când a pus în Place des Arts un brad de Crăciun care nu era demn de acest nume.

În acest an, Montrealul a fost învins de bradul de Crăciun instalat de primăria orașului Roma.

“Obosit”, “jumulit”, “perie de toaletă”: aşa a fost descris pomul de Crăciun din Roma, uscat înainte de venirea sărbătorilor, în comentariile ironice ale utilizatorilor reţelelor de socializare. Primăria a decis să reacţioneze, deschizând o anchetă pentru a determina cauzele acestei agonii premature, notează AFP marţi.

Prevăzut să troneze cel puţin o lună în Piazza Venezia din centrul capitalei Italiei, molidul roşu, cu o înălţime de 21 de metri, a dat rapid semne de uscare, iar coroana sa “obosită” a devenit ţinta ironiilor pe internet.

“Pomul de Crăciun din Roma este uscat, mort imediat ce a ajuns. Aceasta este metafora pentru ceea ce a fost o capitală”, a scris utilizator pe Twitter.

Mulţi compară “agonia pomului” cu proasta gestionare a Mişcării 5 Stele (populistă), al cărei reprezentant, Virginia Raggi, a fost aleasă primar în iunie 2016.

“Ca şi cum mizeria pe care ne-au adus-o timp de un an şi jumătate nu este suficientă, trebuie să suportăm şi această nenorocire”, se plângea un locuitor al capitalei Italiei.

“În Rusia, i-au spus chiar bradului nostru muribund ‘perie de toaletă'”, remarca ironic marţi şi cotidianul Il Messaggero.

În faţa acestui val de critici, Virginia Raggi a solicitat serviciilor sale un “raport tehnic urgent”.

Potrivit primelor elemente ale anchetei, se pare că “bradul nu a fost decât parţial acoperit în timpul transportului” dintr-o pădure din Dolomiţi, în partea de nord a ţării, potrivit aceluiaşi Il Messaggero, care precizează că transportul a costat 48.000 de euro, scrie Agerpres.