Handbal masculin: România se califică la barajul pentru CM 2019, NHL: Edmonton învinge în LA, NBA: Golden State câştigă în Toronto

Handbal masculin: România s-a calificat dramatic la barajul pentru CM din 2019

Echipa naţională a României s-a calificat dramatic la barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2019, după ce a terminat la egalitate cu formaţia Ucrainei, 26-26 (11-14), sâmbătă, la Bolzano (Italia), în ultimul său meci din Grupa a 3-a a preliminariilor.

Lipsită de aportul lui Alex Şimicu, România a facut în prima repriză un joc sub aşteptări, iar Ucraina avea la pauză trei goluri în plus, 14-11.

Echipa României, antrenată de spaniolul Xavier Pascual, a avut un debut de repriză secundă foarte bun şi a reuşit egalarea la 14  în minutul 33. Cu două minute înainte de final, Ucraina avea din nou două goluri în plus pe tabelă, 26-24, dar România a înscris pe contraatac, iar Ramba a semnat golul egalării, 26-26, în min. 59, iar apoi a rezistat la ultimul atac. Pentru România  cele mai multe goluri au fost marcate de Demis Grigoraş care a încheiat partida cu 10 reuşite.

Cu două victorii şi un rezultat de egalitate, România a ocupat primul loc în clasament, cu 5 puncte şi s-a calificat în play-off-ul din iunie pentru turneul final din Germania şi Danemarca, anunţă Agerpres.

NBA : Golden State invinge in Toronto

Campioana en titre din Liga profesionistă nord-americană de baschet, Golden State Warriors, a făcut un meci de senzaţie, sâmbătă seara, la Toronto, cu echipa locală Raptors, obţinând o victorie dramatică în deplasare, 127-125.

Succesul este cu atât mai important pentru ”războinici” cu cât finalista sezonului trecut din NBA, Cleveland Cavaliers, principala rivală a campioanei, fusese umilită în urmă cu câteva zile de canadieni, pierzând cu 99-133.

În clasamentul Conferinţei Est conduce Boston Celtics, urmată de Toronto Raptors şi Cleveland Cavaliers, în timp ce în Conferinţa Vest lider este Golden State Warriors, urmată de Houston Rockets şi San Antonio Spurs, anunta Agerpres.

NHL : Las Vegas Golden Knights invinsa de canadienii de la Edmonton

Revelaţia actualului sezon din Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL), echipa Las Vegas Golden Knights, a fost învinsă sâmbătă seara, acasă, pe T-Mobile Arena, de Edmonton Oilers, cu 2-3, canadienii reuşind golul victoriei în secundele de prelungire.

În clasamentul Conferinţei Est conduce Tampa Bay Lightning, urmată de Washington Capitals şi Boston Bruins, în timp ce în Conferinţa Vest lider este Las Vegas Golden Knights, urmată de Winnipeg Jets şi Nashville Predators, scrie Agerpres.

Fotografie de: Hayato.D handbal.romania. nba. nhl.