Simona Halep supraviețuiește la Australian Open, după un meci nebun

La Australian Open, numărul unul mondial Simona Halep a întâlnit-o pe americanca Lauren Davis. În vârstă de 24 de ani, numărul 76 în clasamentul WTA, americanca a fost extrem de puternică.

Meciul a fost unul extrem de disputat, Halep ducându-și fanii de la agonie la extaz și retur pe parcursul a aproape patru ore (3 ore și 45 de minute)

Ea a învins în final cu 2-1 la seturi:  4-6, 6-4, 15-13 stabilind un record: cele mai multe ghemuri jucate vreodată într-un meci feminin la Australian Open.

Americanca a câștigat primul set cu 6-4. Simona a revenit în al doilea, pe care l-a câștigat tot cu 6-4.

Halep vs Davis. Setul 3, un set nebun

Setul al treilea a fost unul nebun, cu cele două sportive bătându-se de la egal la egal. Simona a servit pentru meci la 5-4, dar Davis a reușit să aibă prima minge de ghem și a și fructificat-o, egalând la 5-5 și preluând serviciul.

Puternic încurajată de tribune, Davis a urma la serviciu, dar Simona s-a mobilizat și a câștigat ghemul.

Halep a avut din nou șansa să servească pentru meci, dar tabela a ajuns să arate 40-15 pentru ameicancă care a câștigat ghemul și a egalat meciul la 6-6.

În total au fost șase break-uri în setul trei, până la scorul de 6-6, o dovadă în plus că, în această seară, cele două jucătoare au fost la același nivel, indiferent de poziția lor în clasamentul WTA.

Davis și-a câștigat ușor serviciul și a dus scorul la 7-6, așteptând-o pe Halep să servească. Scorul a devenit 7-7.

Halep a avut minge de break, 40-15 pe care a câștigat-o urmând, din nou, să servească pentru meci. Tabela arăta 8-7. Ca de obicei în acest meci, lipsă de concentrare din partea româncei la momentele importante. Presiunea de a fi numărul 1 mondial și principala favorită a turneului își pune amprenta mai mult decât ar trebui. Ghemul a ajuns la 0-30 rapid. Halep a revenit la 30 egal și apoi avantaj pentru Davis și 8-8.

Meciul a continuat în același ritm până la 10-9 pentru Davis.

După aproape trei ore de joc, 10-10.

12-12. Davis, greu de ucis.

În sfârșit Simona a făcut break și a preluat conducerea la 14-13. Și, încă o dată, ea servește pentru meci. Și suporterii româncei speră că va fi ultimul ghem din acest meci maraton.

Și Simona a reușit! Victorie în ceea ce, probabil, va fi considerat cel mai frumos meci de pe tabloul feminin al actualei editiției a Australian Open.

Simona, după meci

„Nu știu cât am alergat azi. Mușchii mei s-au dus cât despre glezna mea nu știu cât de bine este, pentru că nu o mai simt. Dar e minunat să ajung în turul 4”

Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre australianca Ashleigh Barty, cap de serie numărul 18, şi japoneza Naomi Osaka.

Simona Halep și Australian Open

Într-un interviu dat înainte de Australia Open, Simona Halep spunea: „Mă simt foarte bine şi pregătită. Simt de parcă pot ajunge la orice lovitură, la orice minge şi să fiu în meci, în raliuri, chiar şi sub presiune”.

În teorie, Simona nu a venit la Australian Open cu gândul să câștige turneul și nici pentru a rămâne numărul unul mondial.

„Sincer, treaba asta cu numărul unu mondial mi-a ieşit din cap. Am ajuns acolo, am văzut cum e şi nu mai contează acum. Vreau să câştig meciuri.. Am spus că anul acesta nu am obiective. Am obiectivul să fiu mai bună pe teren, să încerc să câştig fiecare meci pe care îl joc. Nu mă mai gândesc la clasament, la alte lucruri. Doar mă bucur de tenis”, a subliniat Halep.

Dar cu siguranță, Simona nici nu se gândea că meciul cu Lauren Davis va fi atât de greu.

Cel mai bun rezultat al său la Australian Open rămâne, până acum, atingerea sferturilor de finală în 2014 şi 2015. Anul trecut, când s-a confruntat cu o accidentare la genunchi, a pierdut în primul tur în faţa americancei Shelby Rogers.

Cum poate pierde Halep locul 1 în clasamentul WTA

Daneza Caroline Wozniacki, numărul doi mondial, are nevoie de o semifinală la Melbourne pentru a avea şansa de a deveni lider WTA.

Ucraineanca Elina Svitolina trebuie să ajungă în semifinale pentru a avea şanse la locul 1 WTA.

Karolina Pliskova (Cehia) e obligată să câştige titlul în Australia, performanţa ei trebuind să fie coroborată şi cu alte rezultate ale contracandidatelor.

Letona Jelena Ostapenko (20 ani), campioana de la Wimbledon, trebuie să ia titlul la Melbourne pentru a deveni lider mondial, dar să beneficieze şi de alte rezultate favorabile.