Handbal – CSM București învinge Gyor în Liga campionilor

CSM Bucureşti a învins echipa maghiară Gyori Audi ETO, deţinătoarea titlului, cu scorul de 28-22 (13-11), vineri, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în primul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti, câştigătoarea trofeului în 2016, după o finală cu Gyor, a făcut un meci de zile mari şi a reuşit să învingă echipa care domină handbalul feminin continental în ultimii ani.

Echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin, selecţionerul naţionalei României, a început mai bine la Bucureşti şi a condus in primele minute dar CSMB a revenit şi a preluat conducerea intrând la pauză cu un avans de doua goluri, 13-11.

CSM Bucureşti a făcut o repriză secundă superbă, având trei goluri în plus pe tabelă în majoritatea timpului, pentru ca în final să se impună la o diferenţă clară de şase goluri, 28-22.

În clasament, CSM Bucureşti este lider, cu 8 puncte, urmată de Gyor, 6 puncte, Rostov, 4 puncte, NFH – Nykoebing Falster Handbold, 4 puncte, RK Krim Mercator, 2 puncte, FC Midtjylland, 2 puncte.

CSM Bucureşti va juca următorul meci în deplasare cu formaţia daneză FC Midtjylland, pe 4 februarie, anunță Agerpres.