Cupa Davis. România învinge Luxemburg. Canada pierde cu Croația

P. R.
P. R.
Articolele semnate cu P.R. provin de la agențiile de presă cu care lucrăm sau din surse publice.

Echipa de tenis a României a învins formaţia Luxemburgului cu scorul de 3-1, duminică, în Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, în primul tur din Grupa a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis, prin punctul reuşit de Marius Copil, care a dispus de Ugo Nastasi cu 6-1, 6-1.

Sâmbătă, în prima zi, Ugo Nastasi l-a învins pe Nicolae Frunză(20 ani, 596 ATP) cu 7-6 (5), 1-6, 6-3, după care Marius Copil s-a impus clar în faţa lui Christophe Tholl (23 ani, fără clasament) cu 6-3, 6-2.

Duminică, în meciul de dublu, Horia Tecău şi Florin Mergea au câştigat cu 6-0, 6-1 în faţa cuplului Raphael Calzi/Robi Tholl, scrie Agerpres.

Canada pierde în Grupa Mondială

- Publicitate -

Canada nu a putut să bată Croația și să avanseze în sferturile de finală ale Cupei Davis. Borna Coric a pus capăt speranțelor canadiene după ce l-a îmvins cu 6-4, 6- 4, 6-4 pe  Denis Shapovalov în al patrulea meci al seriei, anunță Tennis Canada.

Croația, sa clasat pe locul nr. 5 în clasamentul Davis Cup și a fost campioana ediției din 2016. Ea a avansat în sferturile de finală unde va întâlni Kazahstanul.

Între timp, Canada, locul nr. 15, în Cupa Davis, va trebui să joace între 14-16 septembrie 2018, pentru a încerca să rămână printre primele 16 națiuni din lume pentru 2019. Canada, care va afla în aprilie numele următorului său adversar. Canada a făcut parte din Grupa Mondială în ultimii șapte ani.