Cupa Davis. România învinge Luxemburg. Canada pierde cu Croația

Echipa de tenis a României a învins formaţia Luxemburgului cu scorul de 3-1, duminică, în Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, în primul tur din Grupa a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis, prin punctul reuşit de Marius Copil, care a dispus de Ugo Nastasi cu 6-1, 6-1.

Sâmbătă, în prima zi, Ugo Nastasi l-a învins pe Nicolae Frunză(20 ani, 596 ATP) cu 7-6 (5), 1-6, 6-3, după care Marius Copil s-a impus clar în faţa lui Christophe Tholl (23 ani, fără clasament) cu 6-3, 6-2.

Duminică, în meciul de dublu, Horia Tecău şi Florin Mergea au câştigat cu 6-0, 6-1 în faţa cuplului Raphael Calzi/Robi Tholl, scrie Agerpres.

Canada pierde în Grupa Mondială

Canada nu a putut să bată Croația și să avanseze în sferturile de finală ale Cupei Davis. Borna Coric a pus capăt speranțelor canadiene după ce l-a îmvins cu 6-4, 6- 4, 6-4 pe  Denis Shapovalov în al patrulea meci al seriei, anunță Tennis Canada.

Croația, sa clasat pe locul nr. 5 în clasamentul Davis Cup și a fost campioana ediției din 2016. Ea a avansat în sferturile de finală unde va întâlni Kazahstanul.

Între timp, Canada, locul nr. 15, în Cupa Davis, va trebui să joace între 14-16 septembrie 2018, pentru a încerca să rămână printre primele 16 națiuni din lume pentru 2019. Canada, care va afla în aprilie numele următorului său adversar. Canada a făcut parte din Grupa Mondială în ultimii șapte ani.