Tenis Fed Cup : România – Canada 2-0 după prima zi

România conduce Canada cu doi la zero după prima zi a meciului de Fed Cup din Grupa Mondială II care se dispută la Cluj-Napoca.

În fața a 6.000 de spectatori prezenți în Sala polivalentă, Sorana Cîrstea (nr. 38 mondial) a câștigat în două seturi, 6–2, 6–2, întâlnirea cu Carol Zhao ( nr.138 WTA) din primul meci de simplu. Sorana a servit bine și a dominat categoric meciul câștigând primul punct pentru România după aproape o oră de joc.

În al doilea meci de simplu s-au întâlnit Irina Begu (27 ani, 37 WTA) şi jucătoarea de origine română Bianca Andreescu (17 ani, 173 WTA). Primul set a fost adjudecat de Irina cu 6-3 după 40 de minute de joc. În setul secund după două break-uri, câte unul de fiecare jucătoare,se ajunge la tie-break unde canadianca Andreescu câștigă cu 7-4 și setul cu 7-6.

După o pauză de vestiar, Begu iese de la cabine mult mai hotărâtă și cîștiga setul trei cu 6-2, aducând al doilea punct pentru România.

Duminică, va avea loc partida dintre Begu şi Zhao, urmată de meciul dintre Cîrstea şi Andreescu. În meciul de dublu se vor înfrunta cuplurile Ana Bogdan/Raluca Olaru şi Katherina Sebov/Gabriela Dabrowski, dar, în funcţie de rezultat, se pot opera modificări în componenţa perechilor.