JO – Hochei feminin, SUA  învinge în finală Canada cu 3-2

Echipa feminină de hochei a Statelor Unite și-a luat în cele din urmă revanșa în fața Canadei pe care a învins-o cu 3 – 2, după loviturile de departajare,  în finala întrecerii de la Jocurilor Olimpice de iarnă de la Pyeongchang – Coreea de sud.

De la aparția hocheiului feminin la J.O. americancele au câștigat medalia de aur la Nagano în 1998 dar apoi canadiencele au obținut următoarele 4 titluri având nu mai puțin de 24 de meciuri consecutive câștigate în întrecerea olimpică.

Embed from Getty Images

La finalul timpului regulamentar scorul era  2- 2 iar în prelungiri portarii celor două echipe au fost de netrecut astfel că s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare.

Jocelyne Lamoureux  a înscris pentru victoria Statelor Unite răzbunând înfrângerea suferită în prelungiri acum patru ani la Jocurile Olimpice de la Soci.

În finala mică Finlanda a obținut medalia de bronz după ce a câștigat cu 3-2 meciul cu reprezentantele olimpice ale Rusiei.