Și au fost premiile Oscar. Lista câștigătorilor (foto)

Citește și

P. R.
P. R.
Articolele semnate cu P.R. provin de la agențiile de presă cu care lucrăm sau din surse publice.

Gazda ceremoniei Oscarurilor, Jimmy Kimmel, a început seara glumind că a primit garanţii din partea PricewaterhouseCoopers că în această ediţie a galei Oscarurilor nu vor mai fi încurcate plicurile cu câştigătorii, dar totuşi le-a atras atenţia nominalizaţilor să nu se ridice imediat de pe scaun după ce îşi aud numele. În ceea ce priveşte gafa de anul trecut, el a spus că a fost un număr de comedie al contabililor.

Prezentatorul a făcut tranziţia către scandalul Weinstein glumind despre statueta numită Oscar. „Oscar este bărbatul cel mai respectat şi iubit de la Hollywood. Şi există un bun motiv: priviţi-l. Îşi ţine mâinile la vedere, nu spune niciodată un cuvânt vulgar şi, cel mai important lucru, nu are deloc penis”, a spus el.

- Publicitate -

„Este o statuetă a limitărilor. Este nevoie de mai mulţi bărbaţi ca el la Hollywood”, a subliniat el, precizând că cinema-ul trebuit să dea exemplu în materie de hărţuire şi de egalitate între bărbaţi şi femei la locul de muncă, transmite Agerpres.

Embed from Getty Images

Kimmel a glumit pe tema scandalului sexual de la Hollywood şi printr-o referire la filmul „The Shape of Water”, care conduce în topul nominalizărilor cu şanse la 13 premii.

„Ne vom aminti mereu de acest an drept anul în care bărbaţii au eşuat atât de tare că femeile au început să se întâlnească cu peşti”, a spus prezentatorul.

Iată lista nominalizaților și a câștigătorilor la principalele categorii

- Publicitate -

Cel mai bun film: „Call Me by Your Name” „Darkest Hour” „Dunkirk” „Get Out” „Lady Bird” „Phantom Thread” „The Post” „The Shape of Water” „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Embed from Getty Images

Cel mai bun regizor: Jordan Peele, „Get Out”, Greta Gerwig, „Lady Bird”, Paul Thomas Anderson, „Phantom Thread”, Guillermo del Toro, „The Shape of Water”, Christopher Nolan, „Dunkirk”.

Embed from Getty Images

Cea mai bună actriţă: Sally Hawkins, „The Shape of Water” Frances McDormand, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Margot Robbie, „I, Tonya” Saoirse Ronan, „Lady Bird” Meryl Streep, „The Post”

Embed from Getty Images

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Mary J. Blige, „Mudbound” Allison Janney, „I, Tonya”, Lesley Laurie Metcalf, „Lady Bird” Octavia Spencer, „The Shape of Water”

Embed from Getty Images

Cel mai bun actor: Timothée Chalamet, „Call Me by Your Name”, Daniel Day-Lewis, „Phantom Thread”, Daniel Kaluuya, „Get Out”, Gary Oldman, „Darkest Hour”, Denzel Washington, „Roman J. Israel Esq.”

Embed from Getty Images

Cel mai bun actor în rol secundar: Willem Dafoe, „The Florida Project” Woody Harrelson, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Richard Jenkins, „The Shape of Water” Christopher Plummer, „All the Money in the World”, Sam Rockwell, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Embed from Getty Images

Cel mai bun film străin: „A Fantastic Woman“ (Chile), The Insult (Liban) „Loveless“ (Rusia) „The Square“ (Suedia) „On Body and Soul“ (Ungaria)

Cel mai bun scenariu adaptat: „Call me by your name”, „The Disaster Artist” ”Logan”  „Molly’s Game” ”Mudbond”

Cel mai bun scenariu original: „The big Sick”, „Get Out”, „Ladybird” „The Shape of Water”, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cea mai bună animaţie: „The Boss Baby” „The Breadwinner” „Coco” „Ferdinand” „Loving Vincent”

Cea mai bună scenografie: „Beauty and the Beast” , „Blade Runner 2049”,  „Darkest Hour” „Dunkirk” „The Shape of Water

Cea mai bună imagine: „Blade Runner 2049„, „Darkest Hour”, „Dunkirk”, „Mudbound”, „The Shape of Water”

Cele mai bune costume: „Beauty and the Beast”, „Darkest Hour”, „Phantom Thread”, „The Shape of Water”, „Victoria & Abdul”

Cel mai bun montaj de sunet: „Baby Driver”, „Blade Runner 2049″, „The Shape of Water”, „Dunkirk„, „Star Wars: The Last Jedi”

Cel mai bun mixaj de sunet: „Baby Driver”, „Blade Runner 2049″, „The Shape of Water”, „Dunkirk”, „Star Wars: The Last Jedi”

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: „Dear Basketball”, „Garden Party”, „Lou Negative”, „Space Revolving”

Cel mai bun scurtmetraj: „The Eleven O’Clock”, „My Nephew Emmett”, „Silent Child”, „Watu Wote DeKalb Elementary”

Cel mai bun cântec original: „Mighty River,” „Mudbound”, „Mystery of Love,” „Call Me by Your Name”, „Remember Me,” „Coco”, „Stand Up For Something,” „Marshall”ˇ, „This is Me,” „Greatest Showman”

Cea mai bună coloană sonoră: „Dunkirk”, „Phantom Thread”, „The Shape of Water„, „Star Wars: The Last Jedi”, „Three billboards”

Cele mai bune efecte vizuale: „Blade Runner”, „Gardians of the galaxy”, „Kong: Skull island”, „Star Wars: The Last Jedi”, „War for the planet of the apes”

Cel mai bun montaj video: „Baby Driver”, „Dunkirk”, „Tonya”, „The shape of Water”, „Three Billboards”

Machiaj şi coafură: „Darkest Hour”, „Victoria & Abdul Wonder”, „Wonder”

- Publicitate -
- Publicitate -spot_img

Ultimele articole

Ucraina a depus o cerere de aderare accelerată la NATO

Ucraina va semna o cerere de aderare accelerată la NATO, a anunţat vineri preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, la câteva...
- Publicitate -

Articole similare

- Publicitate -