Simona Halep se califică în semfinalele turneului de la Indian Wells

Simona Halep, numărul 1 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells după o victorie muncită (6-4, 6-7 (5), 6-3) contra Petrei Martic.

Simona Halep a jucat sferturile de finală la Indian Wells contra croatei Petra Martic. În vârstă de 27 de ani, locul 51 în clasamentul WTA înaintea începerii turneului, croata a jucat excelent.

Simona a câștigat primul set cu 6-4, profitând de singurul break câștigat.

După o discuție cu antrenoarea sa, jucătoarea croată a intrat pe teren cu o altfel de abordare și a jucat un tenis mai agresiv decât cel arătat în primul set.

Cel de-al doilea a fost extrem de disputat, ajungându-se la 6-6, după ce Simona a fost condusă cu 3-0 și apoi cu 4-1.

De la acest scor, Simona Halep a revenit în joc, dar prea târziu. Cu puțin noroc, ea ar fi putut încheia meciul, dar Petra Martic a câștigat până la urmă cu 7-6 (5).

Cel de-al treilea set a fost la fel de disputat, Petra Martic aflându-se la conducerea jocului. La 3-2 pentru croată, Simona a avut șansa să revină în joc (două mingi de ghem) și a egalat la 3.

Halep s-a distanțat la 5-2, reușind un break și a servit pentru meci și câștigat partida. Întâlnirea a durat două ore și douăzeci de minute.

În semifinale, Halep va juca cu învingătoarea dintre Naomi Osaka și Karolina Pliskova, cap de serie numărul cinci.