Indian Wells – Halep se oprește în semifinale

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a ratat calificarea în finala turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a fost învinsă în penultimul act de japoneza Naomi Osaka, în două seturi, cu 6-3, 6-0.

Halep a făcut cel mai slab meci al său din 2018 şi a suferit a doua înfrângere din actualul sezon, pierzând după doar 64 de minute, după un ultim ghem mai lung (peste 8 minute).

Simona Halep (26 ani), campioană la Indian Wells în 2015, s-a arătat lipsită de inspiraţie în acest meci în care  nu a simţit mingea şi a grăbit mult punctele.

Osaka (20 ani, 44 WTA) a început foarte bine meciul şi a condus cu 2-0, dar Halep a revenit şi a restabilit egalitatea după ce a luat următoarele două ghemuri la zero. Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, iar la 3-3, Simona a avut 30-0 pe serviciul niponei, dar a început să greşească tot mai mult şi, deşi a avut şi o minge de break, nu a mai reuşit să ia niciun ghem în primul set.

Setul al doilea a fost doar un şir lung de greşeli făcute de Halep, care nu a reuşit să se regăsească nici după ce l-a chemat pe antrenorul Darren Cahill (0-3), pierzând la zero.

Simona Halep va primi un cec de 327.965 dolari şi 390 de puncte WTA pentru evoluţia sa de la Indian Wells.

În finală, Naomi Osaka o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, care a dispus, vineri, de americanca Venus Williams, cu 4-6, 6-4, 7-5, anunță Agerpres.