Moto GP – Italianul Andrea Dovizioso a câștigat prima cursă a sezonului

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză ediţia 2018, la clasa MotoGP, care a avut loc duminică pe circuitul de la Losail.

Dovizioso a fost înregistrat la finalul celor 22 de tururi de circuit (118,4 km în total) cu timpul de 42min.34sec.654/100, reuşind să-l devanseze pe spaniolul Marc Marquez (Honda), deţinătorul titlului mondial, şi pe italianul Valentino Rossi (Yamaha).

La clasa Moto 2, victoria a revenit italianului Francesco Bagnaia (Kalex), cronometrat după 20 de tururi de pistă (107,6 km) în 40min.19sec.802/1000. Bagnaia, aflat la primul succes din cariera sa la Moto 2, a fost urmat de compatriotul său Lorenzo Baldassari (Kalex) şi de spaniolul Alex Marquez (Kalex).

Cursa de la clasa Moto 3 a fost câştigată de spaniolul Jorge Martin (Honda), care a parcurs cele 18 tururi de circuit (96,8 km) în 38min.18sec. Pe podium au mai urcat alți doi piloti de la Honda: pe locul secund s-a clasat tot un pilot iberic, Aron Canet  în timp ce poziţia a treia fost ocupată de italianul Lorenzo Dalla Porta.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc pe 8 aprilie în Argentina, anunță Agerpres.

Fotografie de: travellingtamas Moto GP