Tenis Miami – 3 victorii și o înfrângere pentru români

Simona Halep, numărul 1 mondial, s-a calificat greu în turul al treilea al turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de aproape 8 milioane de dolari, învingând-o în trei seturi, 3-6, 6-3, 7-5, pe franţuzoaica Oceane Dodin.

Halep, care a intrat greu în meci, a avut multe momente de nervozitate de-a lungul partidei pentru care a și fost avertizată de arbitrul de scaun, dar în cele din urmă a reușit să se mobilizeze și a forțat în setul decisiv adjudecându-și partida. Principala favorită a competiţiei, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 47.170 dolari şi 65 de puncte WTA, iar în turul următor o va înfrunta pe poloneza Agnieszka Radwanska, cap de serie numărul 30.

Monica Niculescu s-a calificat și ea în turul al treilea învingând-o în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe Magdalena Rybarikova din Slovacia. Niculescu (70 WTA) şi-a asigurat un cec de 47.170 dolari şi 65 de puncte WTA, iar în turul următor o va avea ca adversară pe americanca Sloane Stephens, favorita numărul 13.

În întrecerea masculină Marius Copil a debutat cu o victorie în două seturi, 7-6 (7/2), 6-4, în fața kazahului Mihail Kukuşkin. Copil, locul 84 mondial, a avut nevoie de o oră şi 32 minute de joc pentru a se impune iar în turul următor îl va înfrunta pe rusul Karen Hacianov locul 41 ATP.

Sorana Cîrstea s-a oprit în turul secund la Miami, fiind învinsă cu 7-5, 6-2 de taiwaneza Su-Wei Hsieh. Românca va primi un cec în valoare de 25.465 dolari şi 35 de puncte WTA pentru ajungerea în această fază a competiției.